120 komentářů

  1. Dobrý den, mám ČOV AT-6 ,čistírnu používám již dva roky, stále mi připadne, že čistírna nepracuje jak by měla! Vždy když čistírnu spustím a doplním bakterie, tak za nějakou dobu(měsíc), vzduch v jednotlivých komorách má jinou, respektive slabší intenzitu, než po spuštění. Tímto dojde k přeplnění první komory, jelikož není dostatečně provzdušňovaná a následně se ucpe i odpadního potrubí z domu, které ústí v první komoře. Voda v poslední komoře na odtoku je znečištěná. Jsme 2 dospělí a 7 letá dcera a dvojčata zatím dělají do plen. Pereme v eko prášku, myčka taky eko tablety, snažíme se čistírnu nezatěžovat agresivními prostředky! Přesto ještě něco chybí, aby ČOV fungovala jak má. Můžete mi prosím poradit, kde dělám chybu. Popřípadě si můžeme zavolat. Můj telefon 739555418.Děkuji, s pozdravem, Martin Czyž

    1. Dobrý den, to vypadá na špatné rozdělení vzduchu do jednotlivých sekcí. Příčin může být několik:
      1. používáním se vzduchové ventily samy přivírají a otvírají, podle toho, kam „tlačí“ vzduch. Proto je nutné přivření ventilů do jednotlivých sekcí upravovat tak, aby rozdělení vzduchu bylo pořád stejné
      2. pokud vím, tak čistírna AT-6 má gravitační přepad z první komory do další, nečerpe se. Takže to vypadá, že se vám průchod mezi první a druhou komorou mechanicky ucpává. Je potřeba průchody mezi komorami kontrolovat, a když jsou zanesené, tak čistit. Ty průchody jsou opravdu malé, čistit se musí. Jak často čistírnu kontrolujete? My tu naši každý týden 😉

      Jinak rozpad kalu může být způsobený i pokud máte špatně nastavené vzdušnění čistírny, tzn. časy chodu a přerušení chodu dmychadla. Ale nejdřív bych se zaměřila na rozdělení vzduchu a průchodnost cest.
      Lenka

    2. Problém s menší účinnosti vzduchových bublin v nátokové části AT 6 jsem pozoroval také (včetně „kopce“ na přítoku do ČOV). Pozorováním jsem zjistil, že tlakem vzdouvajících se bublin se koš postupně vytlačuje výš pod nátok. To pochopitelně snížilo účinnost bublin a vedlo to i k pomalejšímu rozmělňování dodávaného materiálu. Stačilo zafixovat hrazdu nátokového koše ve spodní poloze a problém přestal existovat. Po čase jsem mohl i snížit tlak vzduchu pod koš.

      1. Pokud je koš na shrabky ucpaný, voda před ním se samozřejmě vystaví a neodtéká, nebo odtéká pomalu. Nicméně koš je na čistírně velice důležitý a pokud se často ucpává, je namístě se spíš zaměřit na to, co na čistírnu pouštím. Pokud nerozpustné nebo těžko rozpustné materiály, tak je do kanálu nesplachovat, ale házet do odpadkového koše. A pokud už v koši na shrabky něco uvízne, pravidelně ho vysypávat (ano, je to hnusná práce, ale aspoň se člověk zamyslí, jestli zrovna toto musel splachovat a zda to nešlo zlikvidovat jinak).

  2. Dobrý večer mám DČOV EK S4 provzdusnovani mám zregulovane od technika,vše funguje jak ma. Bakterie dáván každé 3 měsíce. Problém je v tom ze cistirna odporne zapacha. Nic nepomáhá,vše jsem vyzkoušel. Prosím o řadu uz dochází nápady. Děkuju Pirner Petr

    1. Dobrý večer,
      trochu vás zklamu, ale z Vašeho dotazu se spíš zdá, že něco nefunguje. Čistírna EK S4 je klasická aktivační čistírna, která při správném provozu nesmrdí. Vydávat může lehký zápach podobný čerstvě vykopané hlíně nebo vyzrálému kompostu. Navíc, bakterie při normálním fungování není potřeba dodávat, naopak, je nutné jejich přebytky odstraňovat. Doporučuju celý obsah čistírny nechat vyvézt, z nějaké blízké městské čistírny si (nechat) přivézt zhruba 100 l aktivovaného kalu a čistírnu znovu spustit „od začátku“.
      Zápach je vždy známkou buď nedostatečného čištění nebo nedostatku kyslíku (je-li kal černý).

  3. Dobrý den, nedaří se mi sehnat odpověď tak to zkusím ještě u Vas, mám ČOV od EKO Natur en4-6, je v provozu měsíc a kal to dle zkoušky ukazuje 90% vizuálně bych řekl že kal nesedimentuje, vzduchu bych řekl že je dostatek, dmychadlo běží 15/15

    Předem děkuji za radu

    1. Dobrý den, to je dost všeobecný popis, podle kterého se nedá nic vydedukovat. Chtělo by to podrobnější údaje – například, jak vypadá voda odtékající z čistírny (je čirá? obsahuje částečky kalu?), jak vypadá kal samotný (jsou to kompaktní vločky nebo lehoučká „mlha“)? Jak jste čistírnu najížděli – očkovali jste kalem, nebo jste to nechali „na přírodě“? Jak je čistírna zatížená (kolik lidí a jak často je doma)?

  4. Dobrý den, máme domácí ČOV AT6. Problém, který popíšu, se vyskytl opakovaně, takže nejde o jednorázovou záležitost, přičemž dmychadlo máme nové a ventily nastaveny dle rady technika. Po odkalení ČOV tato pracuje tři měsíce, poté dojde k tomu, že většina komor včetně separační se pokryje hustou tmavou pěnou, poté za několik dní přestane probublávat komora pod nátokem, v důsledku čehož přestane přetékat voda z druhé do třetí komory a druhá komora rychle zhoustne a ucpe se. Podotýkám, že pokud v danou dobu udělám kalovou zkoušku, kal rozhodně není na úrovni nutné pro odkalení (je ho např. 50 %). Situaci vždy vyřešíme tím, že ČOV odkalíme a poté vše znovu naběhne jak má, nicméně díky tomu odkalujeme každé tři měsíce, což dle výrobce není možné a navíc odkalujeme v době, kdy kal není na kritické hodnotě. Co s tímto lze udělat, případně na poruchu čeho to vypadá? Výrobce nám samozřejmě doporučil zkusit výměnu ventilů a elektro jednotky, nicméně nebyl schopen určit, zda se tím problém skutečně vyřeší. Děkuji. Helena P.

    1. Dobrý den,
      zdá se, že problém bude v nastavení ventilů. Ventily, které se běžně používají na domovních čistírnách, rozhodně nejsou regulační prvky, ale uzavírací. Tím pádem „nedrží“ svoje nastavení trvale a je nutné čas od času nastavení ventilů upravit. Když v čistírně přibude kalu, navíc se změní „čerpatelnost“ jednotlivých proudů – čím víc je kalu ve vodě, tím obtížněji se čerpá, navíc se můžou přicpávat tenká potrubí, kterými je kal veden. Oba jevy vedou k tomu, že se nastavení vzduchu rozhodí a některé proudy se můžou přestat čerpat úplně. Typicky se přestává dostatečně čerpat vratný kal (z dosazováku do aktivace), případně dojde ke zhoršení aerace v jednotlivých částech čistírny.
      Bohužel jednoduché a trvalé řešení neznám. Jediné, co můžu doporučit, je průběžně upravovat nastavení rozdělení vzduchu tak, aby vše fungovalo, jak má. Doporučuju přečíst článek http://jaksestaratocistirnu.cz/jak-nastavit-aktivacni-cistirnu/. Tvorba husté pěny je velmi častým jevem na domovních čistírnách, doporučuju ji průběžně rozmíchávat do objemu, nebo, pokud je opravdu hustá, odstranit pryč. Toto většinou stačí 1x týdně a opravdu hustá „deka“ se nevytvoří.
      Jinak co se týče odkalování, tak jednou za tři měsíce vůbec není extrémní četnost, tedy pokud čistírnu využívají aspoň 4 lidé. Jednou z příčin může být opravdu i vyšší množství kalu v čistírně (hodně kalu = hodně ucpávání) a pokud nedostatečně funguje čerpání vratného kalu z dosazováku do provzdušňované aktivace, kal se hromadí v dosazováku a v aktivaci se zdá, že je ho „akorát“. Ve skutečnosti je ho moc, jen leží jinde, než kde ho měříte.

  5. Dobrý den, máme ČOV eko-natur EN 8-12. Chtěl bych se zeptat, co je za příčinu pokud nám odtéká voda s kalem a né čistá voda. ČOV je zapojená cca 3 měsíce . Provzdušňování a provoz je nastaven od zapojení firmou a neměnily jsme ho. ČOV nezapáchá a kal je v normě. Nevím si už rady co může být příčina. Děkuji za informaci

    1. Dobrý den,
      na otázku je těžká odpověď, protože příčin může být celá řada. Možná Vám stále nevznikl „standardní aktivovaný kal“. Očkovali jste na začátku čistírnu, nebo jste tvorbu kalu nechali na přírodě? Pokud jste očkovali, kal se může rozpadat, protože je přetížený nebo naopak málo zatížený. Taky může například nitrifikovat tak silně, že sráží pH k šesti i níže, a pak se kal rozpadá taky. K nějaké radě je zapotřebí víc informací o tom, jakým způsobem jste čistírnu najížděli, kolik ji užívá lidí a jak se o čistírnu staráte.

  6. Dobrý den,
    máme ČOV AT6 a nějak nám moc přibývá kal. V separaci se vyplavuje kal a zanáší sítko, vydrží to jeden den. Nevím, jestli postačí do ČOV připustit více čisté vody, nebo jak mám omezit vyplavování kalu.
    Děkuji

    1. Dobrý den,
      to, že na čistírně přibývá kal, je normální. Bakterie část znečištění přemění na plyny a část použijí na své rozmnožení. Množství kalu byste měl pravidelně měřit jako tzv. V30 (dělá se to takhle: http://jaksestaratocistirnu.cz/bezna-udrzba-aktivacni-cistirny/). Pokud je kalu moc, je nutné část odvézt nebo odčerpat (dá se např. kompostovat, případně odvézt na blízkou „velkou“ čistírnu).
      Druhou možnou příčinou je nevhodně nastavené rozdělení vzduchu, kdy se čerpá nedostatečné množství vratného kalu. Jak se dá nastavit, najdete zde: http://jaksestaratocistirnu.cz/jak-nastavit-aktivacni-cistirnu/. Pokud se stav objevuje často, je možné, že je potrubí vratného kalu zanesené, doporučuju ho proto pro jistotu rozebrat a propláchnout tlakovou vodou.
      Pokud do čistírny pouze přilijete čistou vodu, kalu sice ubude, ale proto, že odteče do odtoku, čímž porušíte povolení k vypouštění odpadních vod a vystavujete se možnosti postihu.

  7. Dobrý den,
    mám doma již asi 6 let v provozu čov AF K 5 od Aqua Formu a nyní se mi stalo, že jsem asi po dvou měsících, co jsem čovku nekontroloval (nechtělo se mi v zimě), že se nakumuvovalo velké množství tuhého kalu (asi 30 cm vrstva) v dosazovací nádrži, kde má být již přečištěná voda, která vytéká. Nevím čím to je, může to být špatným poměrem vzduchu? v minulé měsíci jsem přidával tekuté bakterie. Kal jsem přeházel lopatou do první a druhé komory, ale v dosazovací nádrži je pořád dosti kalu, který vytéká a nyní mám celou zasakovací strouhu plnou tuhého kalu…. Děkuji za radu, jak zase zprovoznit správně čov. PJ

    1. Dobrý den,
      Váš problém je velice častý. Většina uživatelů považuje čistírnu za stroj, jakýsi ekvivalent čerpadla nebo domácí vodárny. Mnohem blíže realitě je ale nahlížet na čistírnu jako na živý organismus, řekněme třeba prase. Prase taky můžete zavřít do chlívku a nějakou dobu mu pouze dírou sypat žrádlo a vodu, možná, že až přijdete, bude v pořádku, ale možná taky ne. Pravidelné kontroly jsou důležité, spoustě problémů se jimi dá předcházet a hlavně nedojdou do nějakého katastrofálního stavu.
      Konkrétně k Vašemu případu: podle popisu se zdá, že čistírna je překalená. Pokud bylo nutné kal přehazovat lopatou, neměl jste ho házet do jiné komory, ale ven. Jednak ho patrně bylo moc a předpokládám, že byl černý a smrděl, což značí hnilobné procesy. Pokud čistírna nepříjemně zapáchá, doporučuju vyčerpat všechen kal, dobře umýt „kouty“ a celou čistírnu znovu zaočkovat. http://jaksestaratocistirnu.cz/obecne-o-domovnich-cistirnach/typy-cistiren/aktivacni-cistirna/spusteni-aktivacni-cistirny/
      Pokud má kal středně hnědou barvu a nesmrdí, v prvé řadě seřiďte rozdělení vzduchu. Prvopříčinou Vaší poruchy bylo nedostatečné čerpání vratného kalu z dosazovací nádrže (možná je i ucpaná trubka na tento kal). http://jaksestaratocistirnu.cz/jak-nastavit-aktivacni-cistirnu/
      Až bude rozvod seřízený, změřte množství kalu v aktivaci (ta největší probublávaná nádrž) http://jaksestaratocistirnu.cz/bezna-udrzba-aktivacni-cistirny/, podle popisu předpokládám, že budete muset odkalit. Po každém odkalování je nutné dobře zkontrolovat rozdělení vzduchu do jednotlivých částí čistírny.
      Kal ze zasakovací strouhy co nejlépe vykliďte, jednak může kontaminovat podzemní vodu a jednak postupným pronikáním do podloží „ucpává průchod“ a voda se bude zasakovat čím dál pomaleji.

      1. Dobrý den, moc děkuji za info a cenné rady… Po čas několika let se mi taková kalamita ještě nestala, vše bylo celkem v pohodě a fungovalo víceméně jak má…. Za tohle si mohu sám zimní lenností…tak to snad dám co nejdříve do kupy. Na zasakovací strouhu a kal z čov objednám odvoz a vše seřídím a čov naoučkuji…

  8. Dobrý den
    Mám ČOV a potřebuji ji zkolaudovat. Co všechno k tomu budu potřebovat a kde si můžu nechat udělat rozbor vypouštěné vody. (Opavsko) Děkuji Fenková

    1. Dobrý den. Čistírnu budete kolaudovat na základě stavebního povolení, které povolilo její stavbu. Povolení i kolaudaci provádí příslušný vodoprávní úřad (u domovních čistíren je to odbor životního prostředí příslušné obce s rozšířenou působností). Nejlépe Vám poradí přímo tam, vyhnete se tomu, že něco bude chybět. Rozhodně začnete tím, že na úřad zavoláte nebo zajdete. Dále tam pošlete formulář Oznámení o užívání stavby vodního díla (zde: https://www.businessinfo.cz/cs/online-nastroje/formulare/oznameni-o-uzivani-stavby-vodniho-dila-2041.html), úřad na místě svolá prohlídku, pokud bude vše v pořádku, povolí čistírnu používat. Určitě budete potřebovat doklad o vodotěsnosti, pokud je čistírna hotový výrobek, tak také prohlášení o shodě. Dále musíte doložit, že jste splnila všechny podmínky dané stavebním povolením. Při kolaudaci byste už měla mít také vydané Povolení k vypouštění odpadních vod (ke stažení zde: http://eagri.cz/public/web/mze/e-podatelna/ministerstvo-zemedelstvi/formulare-k-podani/vodopravni-rizeni_zadost-o-povoleni-k-vypousteni-odpadnich-vod.html).
      Co se týče rozborů, tak se obraťte na nějakou blízkou laboratoř, která ale musí být akreditovaná. Najděte si buď na internetu (heslo akreditovaná chemická laboratoř), případně rozbory provádí i hygienické stanice, státní zdravotní ústav, podniky povodí a velcí provozovatelé vodovodů a kanalizací v oblasti. Akreditovaná laboratoř je schopná pro vzorek přijet a sama ho odebrat. Nicméně před kolaudací a před vydáním Povolení k vypouštění odpadních vod čistírnu nesmíte používat, takže laboratoř nemá co odebrat 😉
      Snad jsem Vám pomohla
      Lenka

  9. Dobrý den, po ca 11 letech téměř bezproblémového provozu čov ADOS DC4 se poslední rok potýkám s opakovanou nadměrnou tvorbou husté pěny v dosazovací části (nezapáchá). Samozřejmě kontroluji obsah kalu, který vždy odčerpám, pokud se blíží cca 70-80%. I přesto se po ca týdnu vytváří na dosazovací části (a i ve vyrovnávací trubce) hustá krusta kalu. Pod tímto kalem je krásně čistá voda. Zkoušel jsem zvýšit čerpání vratného kalu mamutkou, pak naopak snížit. Nic nepomohlo. Vzduchování a tím i čerpání mamutkou mám přes den v době špiček nastavené(už léta) 15’/15′, mimo špičku v noci 15’/30′-40′. Dříve se tak hustá krusta nevyskytovala a pokud tak se vytvořila třeba až po měsící provozu. Podotýkám, že obsazení domácnosti a způsob hospodaření s odpadní vodou se v zásadě po leta nemění. Co s tím? Je už zralá na“generálku“?

    1. Dobrý den,
      nebojte, čistírna jako taková vydrží, dokud vydrží její stěny. Nicméně jak čistírna stárne, můžou se zhoršovat její výsledky. A to proto, že: časem se můžou „přicpat“ některé trubky a hadice. Možná je to i Váš případ, zkuste je pročistit. Další část čistírny, která se opotřebovává, je dmychadlo. Každých několik let je potřeba v dmychadle vyměnit membránu, případně celé dmychadlo, tak, aby dávalo vždy dostatečné množství vzduchu.
      Jinak obecně, „deka“ na dosazováku se tvoří v případě, že buď probíhá intenzivní denitrifikace, nebo je nedostatečný odtah vratného kalu

  10. Máme domovní ČOV se vzduchováním, pro 2 a až 6 osob, řídící jednotka v domě kde lze nastavit veškeré parametry času jednotlivých procesů.Přednastaveno od výroby. Čistička má 2 komory akumulační a reakční. Voda nezapáchá, je poměrně čistá, v provozu rok, výsledky rozboru ale nevyšly. jsou jednou tolik vyšší. Například hodnota CHSKcr má být cca 150 a my máme 290. provedl jsem test sedimentace cca 50% ČOVka má odkalovací nádobu, kde se nějaký kal objeví, ale ten pak jednoduše odstraním.Když byl kal po startu pod 40-50% tak jsem samozřejmě kal neodstraňoval ale počkal až se dostane na hodnotu kolem 50% (tak je uvedeno v návodu. Nějaký kal bakterie potřebují. Kal v odkalovací nádobě trochu zapáchá a je více řídký, musí se dle návodu „vysušit“ spíše si myslím, zda není problém v tom, že v domě bydlíme pouze 2 a bakterie mají malý přísun „živin“ tedy jelikož jsme často v práci takasi za nás nic moc. Bakterie BIO enzym pro ČOV(žlutý obal) dávkuji každý týden v 50g dle obalu, nevím zda opravdu není problém v malém přísunu „živin“ do akumulační komory. V podstatě více moči, případně vody z mytí večer, než užitečného „materiálu“ pro bakterie. Nepereme často maximálně 3 pračky týdně a žádný tuk ani louhy nevylíváme do ČOV. Zvedl jsem dobu provzdušňování (bublinky) v reakční komoře z přednastavených 10400 sekund na 20000 sekund nevím zda bakteriim pomůže větší přísun vzduchu. Jak píšu jsme dva, kalu moc není (ale nechybí) může to být nedostatkem přísunu „živin“ bakteriim z důvodu pouze 2 lidí na čov pro 2 a ž 6 lidí? Dá se nějak hodnota CHSKcr snížit na požadovanou hodnotu úřadu? Výrobce mi nabízí, že přijede a odebere vzorek za 1200kč a pořád dokola. nebudu platit znova 1200kč za to, že mi udělají to samé co jsem dělal v akreditované laboratoři před měsícem. Doplňování bakterii každý týden by mělo stačit, nevím zda více vzduchu do reakční komory může pomoci, . ČOV je kompet řízená digitální jednotkou, hlídá si nátok, aerace probíhá v obou komorách jak akumulační tak reakční. nebo jsou jiné vhodnější účinnější bakterie? Je to laborování, zatím jsem zvedl provzdušňování o 100% jak píšu výše. Děkuji za případnou radu. Hezký den Tamáš

    1. Milý Tomáši,
      podle Vašeho popisu mi sice není úplně jasné, jak Váš model čistírny má fungovat (co je ta akumulační a reakční komora a kde přesně je odkalovací nádoba). Navíc na dálku se těžko něco posuzuje, zvlášť, když nejsou ani k dispozici ani fotky. Takže obecně: To, že nevychází vzorky, může mít obecně tři příčiny. Pode toho, jak často se objevují, je můžeme seřadit takto:
      1.) aktivovaný kal se rozpadá. Co pozoruji? Odtok nezapáchá, voda nesmrdí, ale je lehce zakalená. Při pohledu zblízka jsou vidět droboučké vločky kalu, který, místo, aby se usadil v dosazovací nádrži, odtéká do odtoku. Tím zhoršuje jeho paramerty (CHSK, BSK, NL, Ncelk, Pcelk). Co je příčina? Většinou buď vysoké stáří kalu nebo nízké pH v nádrži, méně často přítok toxických látek (dezinfekce) nebo příliš nízké zatížení čistírny (dovolená). Jak to řešit? Najít příčinu a odstranit ji. V akutní fázi sil ze pomoct dávkováním vápenného hydrátu (je-li pH nižší než 6, cca 1 fanka týdně do aktivace) nebo vločkovače do bazénu (je-li pH kolem 7, cca 200 ml do aktivace).
      2.) voda se nestíhá vyčistit. Co pozoruji? Odtok i celá čistírna smrdí jako kanál. Odtok nesplňuje parametry. Co je příčina? Na čistírně buď není kal nebo je přetížená. Jak to řešit? Zvětšit čistírnu, zvýšit vzdušnění.
      3.) vysoký podíl biologicky nerozložitelných látek. Co pozoruji? NL a BSK jsou v pořádku (NL do 20, BSK pod 10 mg/l), ale vysoká hodnota CHSK. Co je příčina? Na čistírnu přitéká hodně organických látek, které jsou biologicky nerozložitelné. Jak to řešit? Požádat vodoprávní úřad o změnu limitů na účinnostní místo koncentračních. Případně dávkovat nějaký sorbent (např. aktivní uhlí) nebo koagulant, který biologicky nerozložitelné látky pomůže převést do kalu.

      Musím podotknout, že varianty 2 a 3 se vyskytují opravdu výjimečně. Více: http://www.jaksestaratocistirnu.cz/poruchy-funkce-aktivacni-cistirny/
      Ve Vašem případě bych doporučila: nedávkujte bioenzymy (ničemu neškodí, ale ani nijak zvlášť nepomáhají). Pokud máte kalu málo, nebo je ve špatném stavu, buď čistírnu znovu zaočkujte (přivezte si 100 l kalu z dobře fungující čistírny, třeba blízké městské), případně Váš kal můžete podpořit přídavkem vločkovače do bazénu (bez dezinfekce!! pouze vločkovač, cca 200 ml do aktivační nádrže). Ten působí jako „lepidlo“, které malé vločky slepí do větších, lépe sedimentujících. Podobně působí i přídavek vápenného hydrátu.
      Co se týče vzdušnění, pokud je čistírna málo zatížená, stačí jí míň kyslíku. Pokud nesmrdí po zkažených vejcích a kal není černý nebo šedý, na vzduchu bych nepřidávala. Jen je třeba kontrolovat, aby čistírna nebyla bez vzduchu přes den déle než hodinu a přes noc déle než 2 hodiny. Nevím přesně, co znamená nastavení 10400 sekund, ale pokud je to chod dmychadla za celý den, dělá to necelé tři hodiny, a to je skutečně málo. I pokud čistírnu moc nezatěžujete, mělo by dmychadlo i kvůli míchání pracovat aspoň 6 hodin denně (např. 15 minut chod, 45 minut pauza).

  11. Dobrý den,
    prosím o radu. Máme ČOV Biocleaner Basic, druhým rokem, doposud vše bez problémů, ale nyní se stalo, že je v ČOV vysoká hladina – mamutka je úplně pod vodou, koš na přítoku téměř taky. Hladina v ČOV je všude stejně vysoko, předpokládám tedy, že je ucpaný odtok. Už se nám to jednou stalo, voda pak sama klesla, teď ne. Nenapadá mně, čím by se mohl odtok ucpat. Může se to stát? Pokud ano, jak nejlépe postupovat, abych odtok vyčistila? Nějakým protahovacím perem? Díky moc za radu.

    1. Ano, to vypadá na ucpaný odtok. Nevím, jak tlusté máte trubky, ale ucpat se můžou jednak kalem, pokud čištění nebo separace kalu od vyčištěné vody není dokonalá, případně můžou trubky prorůst kořeny,nebo si v nich může udělat bydlení nějaký živočich. Může být i zborcené a zasypané zeminou. Základem je mít potrubí položené v patřičném spádu, o dostatečné světlosti a udržovat ochranné pásmo okolo trubní trasy (bez stromů, keřů a podobně). Samozřejmě provozovat čistírnu funkční, aby z ní neodtékal kal, tuky, shrabky,… Pokud do potrubí leze havěť, lze na vyústění instalovat žabí klapku.
      K vyčištění – záleží z délce potrubí a dimenzi. Pokud není dlouhé, zkuste to perem nebo tlakovou vodou. Pokud to nepůjde, můžete zkusit fekál s čištěním, ten „umí“ vyšší tlak vody. V krajním případě vykopat a vyměnit.

  12. Dobrý den,cov name 2roky,poslední měsíc nám odchází kalna voda a přepadává tuhý odpad,při vizuální kontrole nemáme v nádržích výrazně víc odpadů a sediment po kontrole je 50% procent dekuji Grebáčová

    1. Dobrý den, jestli jste třeba teď víc doma a víc vaříte, může to být například zvýšením zatížení. Tuhé části odstraňujte, zkuste zvýšit četnost vzdušnění, pokud se stav do týdne nezlepší, dejte vědět

  13. Dobrý den, pokud by to šlo rád bych měl dotaz. Máme ČOV EK-S4. V lednu čistička nefungovala tak jak měla, podíval se na ní technik, provedl nastavení a odjel, stím že se to tak do dvou měsíců zlepší. Nasadily jsme i nové bakterie, bez zlepšení. Stále se tvoří v aktivační zóně pěna, která nezmizí. Kal jsem měřil podle provozního řádu a byl v pořádku. Čističku používame, nepoužíváme žádné dráždivé čisticí prostředky. Pokud stříknu hadicí z vodou do aktivační zóny pěna rychle mizí. Nemůže být problém se vzduchem? Případně dá se to nějak nastavit bez zásahu technika? A ještě poslední věc, hladiny se mi nedaří držet v rozmezí do 20 cm. Vždy je v přítokové části méně vody. Omlouvám se za delší zprávu, ale už jsme zoufalí. Zašlu foto na email. Děkuji Vám za případnou odpověď. S pozdravem Ladislav Novotný

    1. Ekocis má čistírny s čerpáním přítoku. Pokud máte moc nízkou hladinu v pritokove části, uberte na vzduchu na mamutce čerpání přítoku.
      Co se týče kalu na aktivaci, záleží, jak vypadá. Pokud jako saponátová pěna, pak máte málo kalu. Pokud je hnědá, je to do určité míry u domovních čistíren normální. Musí se ideálně vybírat, nebo aspoň rozmíchávat. Většinou se tvoří víc v létě, když je teplo.
      Pokud je zároveň odtok kalný, buď bych si přivezla tak 100 litrů kalu z městské nebo jiné dobře fungující čistírny a znovu bych to zaočkovala. Pokud je pěna řídká, tak rozhodně. Nebo bych zkusila dát 200 ml vločkovače do bazénu (bez dezinfekce), pokud je pěna hustá a hnědá. Kdyžtak pošlete fotku, jak vypadá kal a dosažená voda po půl hodině a jak vypadá ta pěna.

      1. Dobrý den, zkusil jsem na radu technika změnit nastavení časovače pro přečerpávání kalu. Zkusil jsem každý den 3x denně po 8mi hodinách, 2 minuty přečerpávání. Pěna zmizela, ale vůbec nevím jestli jsem nastavil časovač právně, zda toto nastavení není zbytečné. Jak často se doporučuje kal přečerpávát přes mamutku,kdyz mám časovač THC15.?

  14. Dobrý den,

    mám ČOV odpadních vod VHTECH VH4L, řekl bych, že funguje vcelku dobře, voda nezapáchá. Dokonce vzorky, které musíme dávat 1x za čtvrtrok do laboratoře, tak vycházejí dle požadavku vodoprávního úřadu. Nicméně, pořád se tvoří na dosazovací nádrži kal, který tedy jednou týdně stahuji, pod ním je čirá voda (tedy jemně nažloutlá). Odkaluji co 2 měsíce, kontroluji PH, které se pohybuje od 6-8. Vzduchování mám nastaveno na 15min. chod, 30minut vypnuto. Zkoušel jsem různě ubírat vzduch z aktivace nebo z přečerpávání kalu zpět do aktivace, nicméně je to marné. Pokud odčerpám kal úplně, tak se chvíli zdá vše v pořádku, ale to vydrží cca 1-2 týdny, pak se to opět vrátí do stejného stavu. Kal nemám z žádné velké ČOV, ale tak jak se sám vytvořil. Můžete mi prosím poradit?

    1. Dobrý den, kalová deka na dosazováku je bohužel u domovních čistíren velmi častá a těžko se s ní něco dělá. Pomáhá jednak zvýšit intenzitu čerpání vrátného kalu, zvlášť když kal plave ve shlucích (není kompletně plná hladina a deka není homogenní). Pomáhá i snížit množství kalu v čistírně (odkalit), ale nesmí se to přehnat, i po odkalení by měl zůstat sediment po30 minutách aspoň 300 ml/l.

  15. Dobrý den, před pár lety jsem koupil RD, mám betonový monolitický septik 2 komory. Jde do něj vše…wc, myčka, pračka, vana. Rád bych na druhou komoru připojil ČOV -aquatec-microclar-at6. Je to stavebně nejjednodušší varianta. Hrubě předčištěná voda by šla přepadem samospádem na nátok do čističky a pak odtokem do nádrže na zálivku. S vodou tu je problém, není řád, kanalizace…máme studny a není skoro čím zalévat zahradu. Je možné takto připojit čističku na septik, nebo musí jít přímo odpad z RD na čističku.

    1. V principu to není problém, asi by bylo o něco málo lepší odstavit první komoru septiku (nátok zavést až do druhé komory), ale čistírna by měla fungovat i tak. Dokonce si můžete pořídit o kategorii menší model, než kolik byste potřeboval bez septiku.

      1. Někde jsem přes víkend vyčetl, že ČOV potřebuje přímé napojení na odpad. Aby ty bakterie fungovali, měli dostatek ..potravy… tak nevím. Otázkou peněz to není, jen před 40 lety nepočítali s ČOV a tak mám problém s umístěním. Možnost je na boku septiku, ten pak nechat jako nádrž na vodu. Ale odpadní kanalizace s několika 90 stupňovými koleny asi nebude nic moc…se to ucpe a letíme s papírem do pole

  16. Dobrý den Lenko,

    máme čističku od firmy Envi-pur, typ BC4 BASIC. Už od počátku (cca rok) se nám nedaří zajistit její správnou funkci. Několikrát jsme zde měli prodejce / servisního technika a ten nám nakonec řekl, že neví, proč to nefunguje, že jemu to doma funguje. Pravděpodobně prý nejsme doma a nezatěžujeme ČOV (bydlíme tu dva a ČOV „krmíme“ prakticky každý den).

    Problémy jsou následující:
    1) Při sedimentační zkoušce je kalu vždy málo – cca do 10%
    2) Voda na hladině dosazovací zóny je zakalená, často plave na hladině kal (který buď přahazujeme zpět nebo vyhazujeme na kompost)
    3) Všiml jsem si, že z mamutky na vratný kal jde víceméně jen voda a poté, co odebíráme kal z dosazovací nádrže a dojde tím ke zvíření obsahu, začne z mamutky vytékat hustý kal
    4) Občas se objevuje nepříjemný zápach z ČOV, což je ovšem ke zjevné špatné funkci ČOV pochopitelné

    Aeraci máme nastavenou dle doporučení prodejce (pod košem na hrubé nečistoty cca na 1/2, na hladině dosazovací nádrže jen mírně, mamutkou protéká voda prakticky celou šířkou té mamutky (což jsem myslel, že je moc, ale bylo nám to takto řečeno – je ale pravdas, že púři menším průtoku voda netekla souvisle, ale jen krátce přerušovaně), v aktivaci máme otevřené ventily na plno, na hladině jsou patrné větší „vlny“ a jakoby gejzír, ale voda nikam nestříká, jen se zvedá hladina – a takto je to už od začátku).

    Před pár dny jsme zkusili část ČOV odčerpat a dovézt kal z obecní ČOV (dovolili nám dva barely po 30 l a něco z toho byla voda, takže jsme mohli dovézt odhadem cca 30 – 40 l kalu). Nicméně je pravda, že jsme nevyčerpali celou ČOV až do dna, jelikož nám pan prodejce řekl, že to by nedělal, aby se ČOV nepoškodila – na jeho doporučení není totiž obetonovaná, ale pouze zasypaná drobným štěrkem a odpadem z lomu).

    Jeden čas jsme dokonce dodávali bakterie koupené, co se rozmíchají ve vodě, poté se vždy kvalita vody v dosazovací nádrži přechodně zlepšila, nicméně po pár dnech opět plavalo spoustu kalu na hladině (několik dní nic a další den plný dosazovák – totéž se děje i teď po přivezení kalu z obecní ČOV).

    Někde jsem se také dočetl, e je dobré jednou za čas vzduchový rozvaděč pozavírat a jednotlové větve „profouknout“ otevřením vždy jen jednoho ventilu na chvíli na plno, což jsem zkusil).

    Stále se nám ale nedaří dostat ČOV tam, kam chceme 🙂 Prosím Vás tedy o nějaké rady a doporučení, co ještě vyzkoušet. Předem Vám děkuji a přeji krásný den 🙂

    1. Dobrý den,
      omlouvám se za zpoždění. Podle popisu máte jednoznačně málo kalu, doporučuji přivézt víc kalu z nějaké větší čistírny. 40 litrů je málo, na zaočkování čistírny pro 4 lidi je potřeba zhruba 100-150 litrů, čím bude hustší, tím lépe. Dá se napustit kal do barelu, nechat půl hodiny usadit, slít vodu shora a zase dopustit, abyste nepřevážel zbytečně vodu. Z aktivace je vhodné odčerpat většinu vody (opatrně, aby se nevytvořil schod mezi jednotlivými sekcemi v nádrži, mohly by se zhroutit příčky), nalít kal a dopustit čistou vodou. To je ideální postup.
      Pokud kal nemůžete z nějakého důvodu přivézt, můžete si pomoct chemicky vločkovačem do bazénu (bez dezinfekce!!!!). Nalijete zhruba 200 ml do aktivace, on „slepí“ volné bakterie k sobě a vytvoří se základ vloček kalu. Tento postup je ale zdlouhavější a občas se musí několikrát zopakovat.
      Co se týče rozdělení vzduchu, vratný kal by měl téct co nejmenším, ale stálým proudem.

      1. Dobrý den, řeší dilema zda k rodinnému domu pořídit ČOV nebo septik s biologickým filtrem, který je dle názoru mého okolí mnohem více bezúdržbový (má méně součástek, které se mohou porouchat a de facto funguje i při ne zcela ideálním osídlení bakteriemi).
        Po přečtení zdejší poradny (díky za ni) jsem vyloučila některé modely poruchových ČOV a rozhoduji se mezi ČOV EKO SBR BIO od Bazénplastu a septiku s vestavným biologickým filtrem od Elpastu.

        Je mi jasné, že cenově na septiku neušetřím, tento předvybraný alespoň nezabere více místa než ČOV, ale jak je to s jeho bezúdržbovostí? Máme v rodině ČOV (mechanickou, starší typ), kolem které se musí skákat co 14 dní (odkalování, čištění provzdušňovacích ventilů apod.), takže jsem trochu opatrná. Výrobci (oslovovala takové, kteří mají v nabídce oba typy zařízení) se vždy přiklánějí k jedné variantě, ale nedokážou to moc podložit fakty (spíš jen ve smyslu: „já dříve jezdil servisovat ČOV a nikdy bych to domů nechtěl, dejte si septik…“) . Vy to přece jenom dokážete posoudit více technicky z hlediska probíhajících procesů, takže se ptám: „Bude při stejném zatížení (3 osoby) potřeba likvidovat více kalu z ČOV nebo septiku? Počítáme pouze s uložením na kompost, je to reálné? Jaká další údržba (např. čištění rohoží s bakteriemi apod.) a jak často je potřeba?

        Je ještě nějaký zásadní rozdíl mezi těmito zařízeními, který by mi mohl pomoci v rozhodnutí? Např. v používání čisticích a hygienických prostředků pro domácnost, nerada bych se v tomto nějak omezovala. Pomůže z tohoto pohledu pořídit zařízení určené pro více EO?

        Přečištěnou vodu budeme přepadem odvádět do obecní dešťové kanalizace, takže nepotřebujeme tu nejvyšší kvalitu (na zálivku máme svoji studnu a akumulační nádrž na dešťové vody).
        Akceptuji pouze povolení na ohlášení (tj. na dobu neurčitou).

        Děkuji za Váš názor.

        1. Dobrý den,
          vlastní zkušenost s těmito filtry nemám, v principu není důvod, proč by neměly fungovat. Občas někteří uživatelé píšou, že se jim nedostatečně eliminuje amoniakální dusík. S nějakou údržbou určitě počítejte, výrobce tvrdí, že čištění rohoží se provádí v řádu měsíců.
          Co se týče množství kalu, tak ho bude asi o něco míň ze septiku, ale zas počítejte s jeho výrazným zápachem.
          Co se týče používání prostředků, je to pro obě technologie stejné. Klidně používejte „normální“ drogerii, ale maximálně omezujte jakoukoliv dezinfekci (kuličky do záchodů, opatrně s prostředky typu savo, domestos a podobně, nepoužívat louh pro čištění potrubí). V septiku žijí jiné skupiny bakterií, které také kaly rozkládají, pokud je něco zabije, bude septik smrdět a dříve se zaplní.
          Co se týče administrativy, pokud vypouštíte odtok z čistírny do obecní kanalizace, musíte mít smlouvu s provozovatelem této kanalizace. Můžete stavět na povolení i ohlášení, v případě, že nevypouštíte přímo do „přírody“, vodoprávní úřad nevydává povolení k vypouštění odpadních vod a jak kvalita, tak vzorkování je na dohodě (smlouvě) mezi Vámi a provozovatelem kanalizace. Nemusíte se tedy omezovat jen na „certifikované“ výrobce (mimochodem, na stránkách Elplastu jsem žádné prohlášení o shodě s ČSN EN 12566-3 a ČSN EN 12566-6 nenašla).

  17. Dobrý den paní Lenko,
    S velkou radostí jsem objevila Vaši webovou stránku s poradnou, protože tolik praktických rad na jednom místě a v tak širokém rozsahu prostě jinde nenajdete. Děkuji Vám za ni…
    Máme rok v provozu domácí ČOV Microclar AT6. Je využívána pro 4 lidi. Za poslední 3 měsíce už jsem 2x odkalovala z důvodu rychlého nárůstu kalu. Kal odčerpávám jak z denitrifikace, tak z aktivačního prostoru, ponechávám cca 1/5 objemu obou nádrží, zpět doplňuji odpadní vodou z jímky, umístěnou za ČOV-kou. Kalová zkouška po opětovném zapojení po 24 hodinách – cca 150 ml/l. (podle vyjádření technika je to takto v pořádku) Ovšem hodnota kalu stoupá co týden zhruba o 100 až 150 ml/l. Teď, 7 týdnů od posledního odkalení opět hodnota na 750 ml/l, začala se tvořit deka v separaci. ČOV nezapáchá, hustá pěna se netvoří, barva obsahu čokoládově hnědá. Po konzultaci s dodavatelem (dle zaslaných fotografií i videa) jsem použila vápenný hydrát pro lepší sedimentaci kalu. Bohužel bez účinku. Ph 6,5 je prý taky ukázkové, nastavení ventilů rovněž v pořádku. Už před instalací ČOV jsme konzultovali s dodavatelem fakt, že pro splachování budeme využívat dešťovou vodu (někde jsem četla, že dešťovka do ČOV nepatří), ale ani to prý není problém. Veškeré zbytky jídla i tuků putují na kompost. Zkoušeli jsme cyklus s ECO přípravky na mytí i praní, tak i cyklus s běžnými prostředky. Žádný rozdíl… Savo, Domestos a podobné nepoužíváme.
    Při prvním skokovém nárůstu kalu jsem vyzkoušela přidat bakterie Bacti-DC – opět bez úspěchu. V druhém cyklu potom přípravek Golem. Hodnota kalu nadále rostla.
    ČOV-ku hlídám v podstatě denně, byť třeba jen pohledovou kontrolou. Jednou týdně očistím stěny, případně fankou sesbírám drobný nános ze separace.
    Napadá mě, zda se nám nějakým způsobem nepodařilo vyplavit bakterie a zda nově neodkalit a nenaočkovat kalem například z městské čističky. Údržba mi nečiní žádný problém, ale chtěla bych pochopit proč se tomu našemu děvčeti nijak zvlášť posledního čtvrt roku nedaří.
    Snad jsem popsala vše podstatné a velmi si vážím, pokud najdete chvilku a případně Vás napadne příčina problému či možné řešení.

    1. Dobrý den,
      děkuji za pochvalu 🙂
      Co se týče vaší čistírny, tak přibývání kalu je naprosto normální jev. Laicky řečeno, bakterie rozloží znečištění, část použijí pro své rozmnožení a část ve formě plynů odejde do atmosféry. To, že kalu přibývá, je žádoucí a normální. Čím víc je znečištění, tím víc kalu přibývá, takže pokud jste třeba teď v době karantény byli víc doma, děti nechodily do školy, víc jste vařili, mohlo se to projevit i v tomto. Pokud je odtékající vyčištěná voda čistá, je vše v pořádku a pokračujte v odkalování, jakmile množství kalu vystoupá nad 750 ml/l. Jinak Vaše údržba, jak ji popisujete, je příkladná, takže nevím, co jiného poradit 🙂

      1. Dobrý den paní Lenko,
        děkuji Vám za povzbudivou odpověď. Situace s vyšší zátěží v době karantény už mě taky napadla a rovněž už beru s rezervou informaci dodavatele , že interval odkalení při běžném provozu je 6-12 měsíců. Dodavatel bohužel zapomněl do svých propagačních materiálů poznamenat, že tato skutečnost je reálná pouze v případě, že nikdo není doma 🙂
        Ještě jednou děkuji za Váš čas, který jste věnovala nejen mě, ale i ostatním dotazujícím.
        Přeji Vám prima den

  18. Dobrý den, prosím o radu ,nechali jsme po delší době odkalit čistírnu , vyvézt kaly. Technici čistírnu propláchli čistou vodou. Provzdušnění funguje jak se zdá, ale voda do vsakovací jámy odtéká kalná až kašovitá, což jsem dříve nepozorovala, čistírna nezapacha. Je možné že by chyběly po vypláchnutí ,bakterie příznivé pro čistírnu? Děkuji.

  19. Dobrý den,
    také musím pochválit Vaše stránky, opravdu zde uvádíte informace pěkně přehledně, srozumitelně a kompletně. Ráda bych Vás také poprosila o radu z trochu jiného soudku než se zde běžně řeší. Zajímalo by mě, do jaké míry domovní ČOV (typu EK S4) je schopná zlikvidovat fekální bakterie (koliformní bakterie, escherichia coli, intestinální enterokoky). Také by mě zajímal Váš názor, zda je možné, aby aplikace předčištěné vody z ČOV na povrch trávníku (záhonu) ve vzdálenosti cca 17 m od studny ohrozila jakost vody v této studni – bakteriální znečištění. Za odpověď moc děkuji.

    1. Dobrý den, pokud se jedná o klasickou čistírnu s dosazovací nádrží, tyto skupiny bakterií se v žádném případě neodstraní a v odtoku jich bude velké množství. Pokud se jedná o membránovou čistírnu, ta dosahuje i v mikrobiologických parametrech výborných parametrů, voda je téměř sterilní, dokud nedojde k poškození membrány.
      Co se týče studny, tak správně provedená a izolovaná studna by měla být izolovaná proti vniku povrchových vod, včetně rozstřikované vyčištěné odpadní vody. Realita je však většinou jiná. Existuje vyhláška č. 501/2006 Sb., která udává, v jaké minimální vzdálenosti je možno budovat studny od různých zdrojů znečištění:

      Nejmenší vzdálenost studny od zdrojů možného znečištění je stanovena podle druhu možného zdroje znečištění pro málo prostupné prostředí takto (výběr):

      žumpy, malé čistírny, kanalizační přípojky 12 m,
      chlévy, močůvkové jímky a hnojiště při drobném ustájení jednotlivých kusů hospodářských zvířat 10 m,
      individuální umývací plochy motorových vozidel a od nich vedoucí odtokové potrubí a strouhy 15 m.

      Nejmenší vzdálenost studny od zdrojů možného znečištění je stanovena podle druhu možného zdroje znečištění pro prostupné prostředí takto:

      žumpy, malé čistírny, kanalizační přípojky 30 m,
      chlévy, močůvkové jímky a hnojiště při drobném ustájení jednotlivých kusů hospodářských zvířat 25 m,
      individuální umývací plochy motorových vozidel a od nich vedoucí odtokové potrubí a strouhy 40 m.

  20. Dobrý den, mám čističku AT6. V prostřední odtokové komoře, kde by měla být voda čistá je barva vody žlutá až skoro hnědá a kalná. Čističku jsme odkalili. K nastavení regulace intenzity probublávání mám možnost nastavit jen nátokový koš a sítko v prostřední komoře. Veškeré nastavení včetně se dělá na řídící jednotce, nastavení ventilů je umístěno na boku jednotky. Prosím o radu proč je voda v prostřední odtokové komoře pořád kalná. Předem moc děkuji za odpověď

  21. Dobrý den,
    mohl bych poprosit o radu jakou domácí ČOV pořídit? např. Ekocis EK-S4, USBF AT6, ASIO variocomp 5 ? Zamlouvám se mi Ekocis (a je i nejlevnější), nemáte s ní zkušenost?

    1. nějaké Ekocis jsem viděla při revizích, víceméně je jedno, koho si vyberete. Dávejte si pozor, aby se dobře obsluhovala, bude skoro metr pod zemí, tak abyste dosáhl na všechny ovládací ventily. Dmychadlo nedávat nad vodní hladinu, rychleji se zničí. Pokud má certifikaci, tak by měla fungovat

  22. Dobrý den, chválím váš moc hezký web plný užitečných informací.
    Mám v plánu koupi čističky BC4, za domem je instalován starý dvoukomorový septik cca 1,5m3. Chtěl jsem čistírnu napojit až za septik (případně ze septiku udělat jen jednokomorovou jímku) je to takto u starého domu jednodužší. V jednom příspěvku výše píšete, že toto by neměl být problém. Místní dodavatel čistíren mi však toto nedoporučuje, ovšem neodůvodnil mi proč. Jaký je na to váš názor? Může toto řešení pomoc při průdkých jednorázových přítocích jako je vypouštení pračky? Doma pereme velmi často.
    Přeji hezký den.

    1. Dobrý den,
      problém je v tom, že septik odstraní část znečištění, takže ho nemusí být dost pro bakterie, aby zdárně rostly a držely se pohromadě. Septik se zpravidla používá v kombinaci s kořenovou čistírnou, biologickým rybníkem, zemním filtrem a podobně, s aktivační čistírnou spíš ne. Co jde někdy udělat, je ze septiku vybourat příčky a čistírnu vložit do něj, případně přímo na místě do septiku vestavět čistírnu, ale záleží na rozměrech septiku.
      Pokud byste chtěl septik zachovat, musel by se zmenšit, aby v něm voda nezahnívala. Tak maximálně 30 litrů na člověka. Bude se muset občas vyklízet. Nebo se dá provozovat jako vyrovnávací nádrž, ale pak se z ní musí voda do čistírny čerpat (ne téct přepadem, jinak nic nevyrovnává) a nesmí být moc velká, uplně stačí objem jedné vany (max 200 l)

  23. Dobrý den Lenko,
    opět se na Vás obracím s prosbou o radu. Při posledním měření jsem zaznamenala (Vámi už popisovaný) rozpad kalu. Předchozí odkalení před 10 týdny (ČOV Microclar AT6, využívaný 4 osobami). Kal na hodnotě 400 ml/l. V aktivačním prostoru se začala tvořit velmi hustá (jakoby mazlavá), tmavě hnědá pěna, která při nárůstu přepadávala do separace. ČOV-ku jsem odkalila, kontrolní měření po 2 dnech – kal na hodnotě 200 ml/l. Nyní, s odstupem 14 dní, se situace začíná pomalu opakovat. V kontrolním vzorku je kal zhruba na hodnotě 250 ml/l, voda není čirá , ale zamlžená a lehce nažloutlá. Při odklopení víka ČOV-ky jsem zaznamenala lehce štiplavý odér. Nijak výrazný, ale přesto patrný. Napadá Vás možná příčina problému, případně jak ho odstranit?
    Ph jsem zatím neměřila, čekám na zásilku s Ph metrem.
    Moc děkuji za případnou radu
    Krásný den. Dagmar

  24. Dobrý mám problém s domácí čov bc-4. Po najetí čistírny bez zaockovani jinym kalem čov měsíc jela bez problémů. Nyní začal kal vyplouvat v natokove casti vedle koše. Kal jsem vybral a po provedení sedimentacni zkoušky jsem zjistil že kal vůbec neklesá a vločky zmizely. Všechny vzduchové segmenty jedou v pořádku a v dosazovaku je krásně čistá voda časování jede 15 min chod 15 min pauza . Prosím o radu někde jsem se dočetl že dochází k rozpadu kalu

    1. Dobrý den,
      z Vašeho popisu mi není zcela jasné, co se vlastně děje. V případě, že v dosazováku máte krásně čistou vodu, je nevyhnutelné, že musíte mít funkční a dobře sedimentující kal. Jinak by na odtoku byla voda vizuálně velmi znečištěná. Nepíšete, odkud berete kal na sedimentační zkoušku, předpokládám, že z aktivace (ta nejvíc provzdušňovaná nádrž), ale pak by odtok vypadal stejně jako sedimentační test. Kdyžtak mi pošlete fotky kalu z aktivace po 30minutové sedimentaci na jaksestaratocistirnu@gmail.com
      S pozdravem
      Lenka Procházková

  25. Dobrý den. U rodinného domu v Králově Dvoře Zahořanech máme domácí čističku Ekocis EK S-4 cca 8 let v provozu. Původně byl k dmychadlu ještě elektroventil, který řídil chod dmychadla. Před rokem ventil začal zlobit. Byl u nás technik, který doporučil ventil odstranit a nechat trvalý chod. Ze začátku se zdálo být vše OK, voda na odtoku se zdála být čistší než dříve. Ale to trvalo zhruba do letošního jara, pak se kvalita zase zhoršila. V současné době laboruju s rozdělením vzduchu. Níže zkusím popsat stav.
    Nátok je v pořádku, míchá se, je o cca 20 cm níže než aktivační komora, dávkovací filtr ucpaný není. Aktivační komora má barvu mléčné čokolády, je provzdušňována, bez pěny. Dříve byl mezi aktivační komorou a dosedací komorou drátkovaný filtr. Po změně na trvalý chod dmychadla se ale filtr za dva tři dny ucpe, což technik avizoval a na jeho doporučení jsem tedy filtr odstranil úplně. Problém je v dosedací komoře. Technik to nastavil tak, že mamutka stále do aktivace vrací kal a kolem kruhové zubaté přelivné hrany to cca na 5ti místech lehce bublalo. Jenže časem to začalo bublat třeba jen na jednom místě, přičemž mamutka jela pořád. Je tam ještě provzdušňování hladiny dosedacího válce, ale tam za současného nastavení vzduch nejde vůbec (muselo by se výrazně přidat na bublání u přelivné hrany, jenže pak nejde vzduch do aktivace). Voda u přelivné hrany byla znečištěná. Zkusil jsem vypnout to provzdušňování u přelivné hrany a trošku snížil průtok na mamutce, na cca 1/3 průměru trubky. U přelivné hrany byla krásně čistá voda, v dosedacím válci byla vidět trubka (cca 20 cm pod úrovní hladiny) na jeho provzdušnění, takže voda nebyla extra kalná. Jenže už za pár hodin u přelivné hrany vyplave pěna/kal, která je po celém obvodu kolem přelivné hrany. Vrstva je cca 0,5 – 1 cm, pod tím je voda poměrně čistá. Když zase zapnu provzdušňování u přelivné hrany, pěna/kal je třeba jen v místě kde nejdou zespoda bubliny, ale voda je kalnější.
    Když udělám sedimentační zkoušku, kal se neusadí ani za hodinu. Odkaloval jsem před 7mi týdny a teď 2 týdny zpátky. Vypnul jsem dmychadlo, nechal sednout kal (který si stejně nechce sednout), a odkalil cca polovinu aktivační i nátokové komory, následně jsem dopustil čistou vodou a zase dmychadlo zapnul.
    Cca 1x měsíčně dávám rozmíchanou kávovou lžičku bakterií Subio přes WC.
    Při první i teď druhé vlně Covidu jsme celá rodina 2+2 doma v podstatě celý den, několik týdnů v kuse. Jestli i to nemůže mít nějaký vliv?
    Otázky tedy zní – jak nastavit vzduch v dosedací komoře a na mamutce anebo co může být špatně?
    PH jsem nikdy neměřil (chystám se pořídit papírky na určení PH), lze do aktivace kvůli lepšímu vázání kalu použít nějaký vápenný hydrát nebo vločkovač do bazénu bez dezinfekčního účinku anebo třeba Liquid XP2001 nebo podobné přípravky?
    Předem děkuji za odpověď

    1. Dobrý den,
      samozřejmě vyšší zatížení čistírny způsobuje jednak vyšší produkci kalu (= častější odkalování) a vyšší potřebu vzduchu. Co se týče Vašeho problému, myslím, že jde o souběh vyššího zatížení a problematického rozdělení vzduchu. Čistírny Ekocis moc nejsou dělané na provoz bez elektroventilu, chod vratného kalu bývá poměrně krátký (řádově minuty za hodinu) a jeho mamutka silná. Každopádně si myslím, že to možná neutáhne dmychadlo – tyhle čistírny jsou dimenzované na to, že dmychadlo neutáhne všechny mamutky najednou, proto se střídají. Doporučila bych elektroventil zas nainstalovat, to by neměla být zas tak drahá součástka. Každopádně to ještě můžete zkusit na rozdělení vzduchu bez elektroventilu:
      1. maximum vzduchu pustit do aktivace
      2. malé bublinky na dosazováku zapnout jen tak, aby tam byly, ale co nejmenší. Středový válec vzduch nepotřebuje, ale je dobré ho občas vyčistit tlakovou vodou
      3. mamutka čerpání nátoku musí čerpat stále
      4. mamutka vratného kalu musí čerpat stále, ale co nejmenším proudem, který ještě teče. Pokud kal vyplavává na hladinu, tak tomuto proudu přidat vzduch (platí v případě, že máte v čistírně optimální množství kalu. Pokud je ho moc, je nutné nejdřív odkalit).

      Co se týče kalu, není jasné, zda tvoří pěkné vločky, kterých je ale tolik, že se rozhraní nevytvoří, nebo zda je kal rozpadlý. Zkuste udělat test- do sklenice nalít do třetiny až poloviny aktivační směs z aktivace, dolít čistou vodou, zamíchat a nechat usadit. Pokud tento test vypadá dobře (vznikne rozhraní, supernatant je čistý), tak pořádně odkalte. Kdyžtak pošlete fotky mailem na jaksestaratocistirnu@gmail.com. Vápno nebo koagulant pomohou jen tehdy, pokud kal nedrží pohromadě a rozpadá se, což takto nepoznám.
      S pozdravem
      Lenka Procházková

  26. Dobrý den,
    mám potíže s nastartování čov .Našla jsem v dotazech a odpovědí použít vločkovač bez dezinfekce. Bohužel nemohu se dopídit o jaký jde u vločkovačů různých firem není udané složení .Můžete mi poradit o jaký vločkovač se jedná?Děkuji Mádrová

    1. K nastartování čistírny je ideální přivézt kal z dobře fungující jiné čistírny. Použití vločkovače je spíš pomoc, pokud kal v čistírně máte, ale začíná se rozpadat. Výrobců je velké množství, složení je vždy uvedeno v bezpečnostním listě, zpravidla jsou to různé typy hlinitých solí (sírany, polyaluminium chloridy)

  27. Dobrý den, také bych poprosila o radu. Máme domovní ČOV, o kterou se snažíme starat, jak jen to jde. Máme všechny přípravky ekologické a kontrolujeme 2krát týdně, jednou jsme ji nechali i z části vyvézt, ale máme pocit, že se jí stále něco „nelíbí“ a marně hledáme a zkoušíme, co „to udělá“. Máme čističku s 5 komorami, první nátok (1/4 čov) s kontrolním malým trojúhelníčkem, poté hlavní aktivační (?) nádrž (1/2 čov) a zbylá 1/4 čov je dělena na 3 části, malá uprostřed je stále plná kalu, další má jen slabý film kalu na hladině a na výtoku je voda čistá. Kal je hnědý až tmavě hnědý a nejvíce je ho právě v prostřední malé části, ale někdy (hlavně přes zimu) je „kalová čepice“ i v největší nádrži. Kal z malé nádrže odstraňujeme téměř každý týden. Už tu byli i odborníci a každý čov sešteloval jinak a řekl nám jiné informace. Potřebovali bychom ideálně fotografie, jak mají jednotlivé části vypadat a kde by to mělo jak „bublat“. Sousedé mají tu samou čov, používají jary, ariely, sanytoly a podobně. nemají žádný problém s překalením – vodu i kal mají šedohnědou a do odtoku jim jde čistá voda. Nevíme, kde děláme chybu. Chápu, že to není nelepší popis, ale případně mohu poslat nákres s popisy. Moc bychom poprosili o radu, jak má vypadat ukázková čov. Předem děkujeme.

  28. Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. V dubnu jsem provedl odkalení čov a od té doby se mi začalo zdát, že nefunguje správně. Posledních 14 dní zapáchá po sirovodíku a kal má světle hnědou barvu, na hladině aktivační nádrže se tvoří bílá pěna. Kalu je tam tak cca 20% v objemu a mám dojem, že netvoří vločky, ale spíše se rozpadá. Na hladině dosedáku mi přijde, že je vytvořený průhledný film. ČOV je provzdušňovaná jak má být, prací prostředky používáme pořád stejné.

    1. Dobrý den,
      patrně se opravdu jedná o příliš velké odkalení, zbytek v kalu v čistírně byl přetížen a rozpadl se. Doporučuji čistírnu znovu zaočkovat pomocí cca 150 l kalu z dobře fungující aktivační čistírny.

      1. Dobrý den, děkuji. Chtěl bych se zeptat, zda se čistírna sama nastartuje? Nemám totiž přístup k takto velkému objemu kalu :/

        1. Můžete to zkusit, ale úspěšnost nebývá moc velká. Nějaké bakterie v provzdušněné odpadní vodě vyrostou vždy, ale vy potřebujete, aby tvořily pěkné usaditelné vločky, na což je potřeba jejich správné složení. Zaočkování můžete trochu pomoct dávkováním koagulantu (vločkovač do bazénu), který pomůže vytvořit první vločky, případně vápna. Důležité je držet pH kolem 7. A i tak je úspěch nejistý. Zaočkování odjinud je nejspolehlivější.
          Nejlevněji: pořídit si 50 l soudky, ale lze i třeba pětilitrové PET lahve. Přebytečný kal vám ráda věnuje jakákoliv městská nebo obecní čistírna zdarma, stačí si pro něj dojet. Případně si od místního provozovatele objednat závoz aktivovaného kalu fekálním vozem, tam už je ovšem cena vyšší o dopravu.

    1. Dobrý den,
      příčiny jsou zpravidla dvě: buď jde do mamutky málo vzduchu nebo je ucpaný výtlak (ta trubka, kterou má téct kapalina).
      Co s tím: uzavřete všechny ostatní rozvody vzduchu, nechte otevřený jen přívod do mamutky. Zapněte dmychadlo, pokud není. Měla by začít téct voda. Pokud neteče, je ucpaná trubka (hadrem, kusem kalu) a musí se propláchnout buď právě silným proudem vzduchu z dmychadla, nebo tlakovou vodou (hadice, vapka). Jakmile voda začne téct, musí se znovu provést nastavení rozdělení vzduchu.

  29. Dobrý den.
    Chtěl bych se zeptat jak starat o SBR čističku, čistička je od výrobce Gera a název má Solid clAir Quick 6EO.
    Poslední dobou přestala fungovat, rozpadá se kal v druhé nádrži a je tam i dost plovoucího kalu, při odběru vzorku kalu se usadí kolem 20%, pravidelně jednou za 3 dny dolévám bakterie SCD Purus 5 ml. Tuším že teď jediná možnost je asi jí nechat odstát, vyčistit a znova naočkovat, ale do budoucna jak se tomu vyvarovat. Je nás doma 5, pere se docela často i když se snažím rozvrhnout praní alespoň do každého cyklu, myčka běží jednou denně. Všude se většinou řeší jenom klasické čistírny ale o SBR čistírnách se nikdo moc nezmiňuje.
    Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den,
      čistírna SBR v principu funguje uplně stejně jako běžná aktivační čistírna. Rozdíl je v tom, že zatímco běžná čistírna má jednotlivé procesy oddělené prostorově (=víc nádrží), SBR je má oddělené časově (chvíli dělá to a chvíli to). Takže pokud se kal rozpadá a odtok je kalný, je řešení stejné jako pro běžnou ČOV. Tedy:
      varianta 1: změřte pH odtoku, pokud je nižší než řekněme 6,5, přidejte do ČOV vápenný hydrát. Optimální pH je 7,0 – 7,5. Pokud je pH v pořádku, můžete si pomoct přídavkem vločkovače do bazénu (cca 150 ml).
      varianta 2 (a varianta, pokud č.1 nepomůže): čistírnu odkalte a přivezte cca 150 l kvalitního kalu z dobře fungující čistírny. Minimálně první dva týdny provozu čistírnu sledujte denně, že se kal nerozpadá, odtok je čirý a bez kalu
      Kupované bakterie jsou zbytečně utracené peníze, správně fungující čistírna se bez nich obejde.

  30. Dobrý den, zkouším se zeptat i zde, zatím jsem bohužel nikde odpověď nedostal.
    Máme čistírnu As monocomp 4 a tvoří se v ní poměrně rychle (cca 150 ml kalu týdně při kalové zkoušce) kal. Čistírnu jsem najížděl 100 litry aktivovaného kalu z městské čov. Čistírna se sama odkaluje do jutového pytle na kal, presto tam ten kal takto stoupá. Kal při sedimentační zkoušce špatně ( pomalu) sedimentuje po pul hod např 70 %, po hodine 50 a nakonec se usadí až na 35%. Na čistírnu jsme 2. Přečištěná voda vypadá dobře, pokud hlídám množství kalu, aby nebyl odtahován do odtoku i s přečistěnou vodou. Lze nějak pomoci lepši sedimentaci kalu? Děkuji za odpověď.
    Rec Tomáš

    1. Dá. Ale pokud je odtok pěkný, není to nutné. Lze použít buď vločkovač do bazénů nebo vápenný hydrát (ale v obou případech je nutné hlídat pH, mělo by se pohybovat mezi 6,5 – 7,5).

  31. Dobrý den. Chtěl bych poprosit o radu. Vlastním domovní ČOV .
    Stručný popis: první komora akumulace – nátok domovních splašků, z té přečerpávání pomocí mamutky do aktivační komory tam vzduchem promíchávání, z té přečerpávání do dosazovací nádrže ve které je dosazovací válec, z dosazovací nádrže přepadem na pískový filtr a pak odtok.
    Můj problém spočívá v neustálém hromadícím se kalu na hladině dosazovací nádrže následným zhoršením čistoty vody na odtoku včetně ucpání pískového filtru. Kal, který v dosazovací nádrži neklesá sbírám z hladiny dá se říct denně, nepomáhá. Kalojem odkaluji už co dva týdny ( musím, odebraný vzorek nevyhovuje a kal jde vidět kousek pod hladinou při odkrytí deky v dosazováku) to pomůže jen na pár dní. Snažíme se používat bakterie do ČOV, byl mi doporučen Trepsan obojí mi přijde jako vyhozené peníze. Nyní jsem rozhodnut objednat fekální vůz celou ČOV vyčerpat a jet od znova, to jsem udělal naposledy před rokem a půl a byl na chvíli klid. Prosím poraďte jak se zbavit tvorby kalu na hladině. Děkuji za radu.

    1. Dobrý den,
      problém s plovoucím kalem má většina malých domovních čistíren. Zásadní je mít kal v dobré kondici, tzn. aby bakterie žily v pěkných kompaktních vločkách a nebylo mezi nimi moc vláknitých a aby kalu nebylo v systému moc. Problém může být i s flotací vyvolanou denitrifikačními pochody. Pokud kal plave „v kusech“ může být problém i v nedostatečném čerpání vratného kalu.
      Zkuste vyfotit 1.) čistírnu a 2.) kal ve skleněné nádobě po 30 minutové sedimentaci a poslat mi ho mailem

    2. Dobrý den, dle popisu se jedná o ČOV TOPAS s pískovým filtrem. Doporučuji zkontrolovat následující:
      1 – funkčnost přepínání do zpětné fáze a mamutku kalu, zda funguje a čerpá.
      2 – funkci provzdušnění, zda fouká jemnou bublinou. Aerační membrána v aktivaci může být poškozená nebo starší 10 ti let.
      3 – dmychadlo jako zdroj vzduchu. Tato ČOV má velké tlakové ztráty a je nutné měnit membrány každé 2 roky.
      Dle mého názoru vám neodkaluje mamutka kalu do kalojemu a aktivace je překalená. Toto můžete zkontrolovat sedimentační zkouškou. Pro tento typ ČOV je množství kalu v aktivaci 200-300 ml po 30 min. sedimentaci.
      Snad jsem pomohl.
      Martin V.

  32. Dobrý den, poraďte prosím, máme ČOV bio cleaner BC4 asi 2 roky.Zacala nám teď hodně smrdět.Nastavena je technikem a zhruba vím jak to má fungovat.Nijak zvlášť se tam nic nehromadí.Jake by mělo být nastavení časovače Žijeme tu dva
    Děkuji za odpověď

    1. Dobrý den,
      asi něco nefunguje, jak má. Jaký charakter má smrad? Spíš jako splašky, nebo spíš jako zkažená vejce? Jak vypadá odtok (foto)? Jak vypadá kal? Není černý nebo šedý? Sedimentuje dobře? Tvoří pěkné vločky? Není čistírna víc zatížená (větší vaření, úklid, návštěva,…)? Bublá všechno stejně jako když byla nová? Není některá část bez vzduchu? Pracuje čerpání vratného kalu dobře? Neprováděli jste doma nějakou větší dezinfekci? Příčin může být opravdu hodně, je potřeba víc informací.
      Nastavení časovače je vždycky individuální, záleží, kolik znečištění doma produkujete (jak moc vaříte, perete, ….) a jak silné máte dmychadlo, nejpřesnější je změřit koncentraci kyslíku sondou. Pro dva lidi bych jako nástřel nastavila 15 minut chod a 30 nebo 45 minut pauza, pak bych časy případně upravila podle reakcí čistírny.

  33. Dobrý den,
    prosím moc o radu. Máme doma Domovní čistírnu odpadních vod 3-8 osob EK-S8 od Ekocisu. V provozu je od března 2019. V domácnosti jsou dvě dospělé osoby a jeden kojenec. Nyní řešíme již po několikáté problém s tím, že hladina v čističce je příliš vysoká (přetéká přes jednotlivé přepážky, které jsou tak celé pod vodou). Když odčerpáme vodu kalovkou tak, aby byly hladiny správně vysoko, během dne se hladina opět zvedne a sleje se přes přepážky. Odtok i přítok je přitom průchozí. Přitom poslední z komor (kulatá nejmenší), kde by měla být „nejčistší“ voda, má hladinu podstatně níž než ostatní komory cca o 60 cm. Přepad do této komory je také průchozí. Prosím o radu, jak zajistit správnou hladinu trvale. Děkuji

    1. Dobrý den. Podle popisu se zdá, že je někde něco ucpané.
      ČOV od ekocisu má čerpanou první jímku, takže v první nádrži pod nátokem může být hladina nižší. V ostatních částech (aktivace a dosazovací nádrž) už by hladiny měly být všude stejné. Pokud jsou, pak je ucpaný odtok. Pokud nejsou a dosazovák (tam, kde má být čistá voda) má hladinu níž než aktivace, pak je ucpaný odtok z aktivace do dosazovací nádrže. Čistírny Ekocis mají mezi aktivací a dosazovákem takovou „drátěnku“, tu je třeba pravidelně čistit proudem vody, jinak se ucpe a pak právě aktivace přetéká do ostatních komor. Pokud by se zanášela pořád, dá se vyndat trvale a čistírna bude fungovat i bez ní.
      LP

      1. Dobrý den Lenko. Pracuji jako servisní technik ČOV, Dle zkušeností je lepší nátokový filtr do dosazovací nádrže odstranit. Dále samozřejmě zjistit množství kalu v aktivaci a odkalit, což je většinový problém uživatelů ČOV. Bohužel způsoben nedostatečný proškolením obsluhy ze strany výrobce/dodavatele.
        Děkuji a přeji příjemný den.
        Martin V.

  34. Dobrý den, moc prosím o radu, v létě 2021 jsem zakoupil čističku od EKOCIS EK-S4, dle pokynů výrobce jsem jí usadil do země atd…., dle pokynů jsem ji napustil vodou, po zavolání přijel technik, který čističku zaktivoval ( v podstatě uvedl kompresor do chodu, nastavil bublání , předal mi přípravky pro aktivaci a sdělil, že po 14 dnů běžného používání mám přípravky použít, dle jeho pokynů jsem vše použil. Lidé v okolí čističky mají také, informovali jsme se o chemii kterou používají a jsme začli používat. Odtok máme navedený do štěrku spádem do potoka. Po cca 1 měsíci klasického používání jsem zjistil, že odtok je ucpaný. Po vykopání odtoku začala z trubky vytékat voda a v tom kousky kalu. Volal jsem technikovi a i jsem mu posílal video ( sdělil mi, že to k nám má daleko a nemá čas ) a tvrdil, že není možný aby se kousky kalu dostali do odtoku. Dále říkal, že jediný způsob jak by se to tam mohlo dostat je pomocí pěny, po vyčištění odtoku jsem opět použil aktivační bakteri. Čističku pravidelně kontrolu a třeba po vypuštění pračky se malá pěna udělala ale žádná aby se dostala přes komory ( občas se udělala pěna do výšky cca 2 cm, lze vidět na okrajích čističky ). Sdělil mi, že to bude chemií….koupili jsme tedy nové přípravky na myčku, pračku atd… vše bio určené pro čističku, efekt to má, nedělá se pěna skoro žádná. Každopádně závada přetrvává. Z čističky stále vytékají kousky kalu. Jsem amatér ale dle pár rozhovorů s technikem je zřejmě chyba v tom, že kousky kalu zůstávají na hladině dosedací komory ( z té jsou cca 5-10 cm dvě trubky které vedou do komory odtoku ). technik mi nedokázal poradit, řekl, že neví a když budu to budu reklamovat u EKOCISU tak mi prý sdělí jen ať si přečtu návod k obsluze. Jsou dny kdy v dosedací komoře tolik není a ty trubky jsou i vidět. Jakmile vypustíme vanu, nebo prostě větší množství vody tak se kal dostane nahoru a tím se opět dostane do odtoku. V podstatě ten kal je v odtoku pořád. Každý den konvicí prolévám odtok abych ho vyčistil ( odtok už navedený do štěrku nemám ) jsem z toho zoufalí. Koukal jsem na stránky EKOCISU abych se podíval jak jsou komory vlastně řešené, ale už prodávají nový typ pod stejným označením….Prosím moc, mohu zaslat i fotky, videa, čističku používáme 4 měsíce a pořád nefunguje jak má. Předem moc děkuji, čistička nesmrdí, pouze odtok když ho proleju konvicíc, hodně lidé píšou o filtru, nejsem si vědom, že bychom tam nějaký měli.

    1. Dobrý den,
      doporučuji postupovat takto: http://jaksestaratocistirnu.cz/obecne-o-domovnich-cistirnach/typy-cistiren/aktivacni-cistirna/spusteni-aktivacni-cistirny/
      tedy: přivézt aspoň 100 l dobrého aktivovaného kalu, seřídit rozdělení vzduchu a čistírnu denně kontrolovat, zda opravdu čistí, kalu přibývá, odtok teče čistý
      Pokud odtékají kousky kalu, pak kal nedostatečně sedimentuje. Změřte v odměrce, kolik kalu je po půlhodinové sedimentaci http://jaksestaratocistirnu.cz/bezna-udrzba-aktivacni-cistirny/. Sedimentaci kalu lze podpořit přídavkem vločkovače do bazénů

  35. Dobrý den, mám ČOV bc4,celou dobu v pohodě a teď se mi dělá uprostřed škraloup.Vždycky to přeleju zpátky na začátek a druhý den je zas ten škraloup zpátky.Jsme 2a stalo se že nefungovala mamutka.Voda se zdá že odtéká čistá.Prosim o radu

    1. Zkontrolujte sediment kalu. Jestli je vyšší než 600 ml/l, odkalte. Jestli ne, zkuste přidat na odtahu vratného kalu. Dokud se škraloup tvoří, je potřeba ho často odstraňovat, jinak ucpe mamutky

  36. Dobry den.Mám v provozu Cov BC 6 Optima od Envipur se srážením fosforu a se vsakem a Biofiltrem už třetím rokem.Autorizovaná firma mi ji zprovoznila a nastavila,ale čistírna mi dosud nefunguje tak,jak by měla. V dosazovací nádrzi je stále kalná voda a kal z aktivační části se mi zřejmě stále vyplavuje do dosazovací části a pak do biofiltru,který pak musím stále čistit a jeho obsah odčerpávat.
    Obsah kalu dosud nepřesáhl tak 15% a což značí nedostatek bakterií.Přitom jsem Covku už dvakrát očkoval kalem z obecní čističky..poprvé asi 100 litry na podzim 2021 a pak asi 30l na jaře 2022.
    V podstatě čovka nefunguje tak jak má,přesto,že už bylo několikrát nastavováno vzduchování různým zpusobem a ani firma,která mi čovku rozbíhala mi už nedokáže poradit. Ještě musím podotknout,že už od září 2021 používám na mytí nádobí i na praní jen ekologické přípravky od Jeleny
    a.
    Prosím,dokážete mi poradit? Děkuji.

    1. Dobrý den,
      zdá se, že kalu je málo a rozpadá se. Je potřeba následující:
      1. přivézt dostatečné množství (cca 100-150 l) dostatečně kvalitního kalu (odtok na čistírně, kde si kal berete, musí vypadat skoro jako pitná voda, nesmí být kalný)
      2. nalít ho do ČOV
      3. upravit rozdělení vzduchu
      4. sledovat pH odtoku a množství kalu na ČOV
      Jakmile bude pH nižší než 7, je nutné do ČOV občas přidat lopatku vápenného hydrátu. Jakmile začne kalu ubývat nebo se zkalí odtok (a pH je nad 7), je dobré přidat do ČOV bazénový vločkovač. Než čistírna najede, je potřeba ji sledovat denně, abyste včas mohl zasáhnout

  37. dobrý den
    mám čov od firmy biowa (at6) a v poslední době se tvoří pěna v nátoku i provzdušnované části,
    pěnu každý den postříkám vodou (zmizí), ale druhý den je znovu. občas se objeví i zákal/pěna v odtokové části, dříve bývala bez zákalu.

    co byste poradili?
    E.

    1. Dobrý den,
      záleží na typu pěny. Může být světlá a lehká, to zpravidla bývá způsobeno nedostatkem kalu (jaký máte sediment?)
      Může být hutná a hnědá, to bývá způsobeno rozvojem vláknitých bakterií a aspoň trochu na ni pomáhá odkalení . Řešení je podle příčiny, zkuste mi poslat aspoň fotku na e-mail.

  38. Dobrý den, prvně bych chtěla poděkovat za Vaše stránky, dost mi pomohly k tomu, abych pochopila, jak pracuje domácí čistírna a jak s ní zacházet. Trvalo mi to cca měsíc a půl od uvedení do provozu to udělat tak, aby to začalo jakžtakž fungovat. No a pak přišla pohroma, v pohroma v podobě dešťů, které dle hydrogeologa nikdy přijít neměly a vsak se naplnil spodní vodou tak, že to z bazénků v čovce udělalo jeden velký bazén. No ořvala jsem to.
    Teď mám ale problém, voda z čovky přestala odtékat. Je možné, že se odtok mohl ucpat (ČOV byla v provozu 2 měsíce, čili kalu tam opravdu moc nebylo)? A je možnost jak odtok uvolnit (prošťouchnout)? Opravdu se mi nechce odkrývat celý vsak. Možná se ptám úplně blbě, ale vhledem k tomu, že zavsakujeme, tak nějaké prolívání louhem nepřipadá v úvahu.
    Moc děkuji za rady

    1. Dobrý den,
      nepotěším vás, asi je vsak vážně ucpaný. Nějaké pročištění zpravidla není technicky proveditelné, většinou se musí vsak odkrýt, prohlédnout, ucpané části odtěžit a vyměnit. Ale je možné, že je je jen vysoká hladina spodní vody a vaše voda tedy nemá kam otékat, protože zem je už vody „plná“.

  39. Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat jak dlouho trvá než se v aktivační části čističky vytvoří potřebné minimální množství aktivovaného kalu (30%) přírodní cestou bez zaočkování?
    Instalovali jsme čističku ASIO VarioComp 5K a je dnešním dnem 4. měsíce v provozu. Nedávali jsme kal z jiné čističky, nechali jsme to na přírodě. Jsme doma 3, trvale obývaný RD. nepoužíváme žádné agresivní čistící prostředky, žádné savo a ty běžné jen s mírou. Pračka a myčka vždy s časovým odstupem a nikdy víc jak dvě denně. Prostě voda na přítoku je za mě pohodě. Koncentrace kalu v aktivaci je 150ml/1L což mi po tak dlouhé době příjde docela málo(v podstatě polovina funkčního minima). Díky tomu voda na odtoku stále nevypadá tak jako by měla vypadat. Je stále lehce žlutě zakalená. Proto si říkám, jestli ještě čekat třeba měsíc nebo zavolat na servis.

    1. Dobrý den,
      za prvé je potřeba si uvědomit, proč se zaočkování čistíren provádí. 1. právní důvod – v okamžiku, kdy z čistírny začne cokoliv odtékat, musí to splňovat parametry dané povolením k vypouštění odpadních vod (nebo smlouvou/kanalizačním řádem v případě vypouštění do kanalizace). Legislativa nepřipouští žádné výjimky, čistírna musí fungovat od úplného začátku. Existuje institut zkušebního provozu, kdy lze vyjednat po určitou dobu limity mírnější, ale naprostá většina provozovatelů domovních čistíren zkušební provoz nemá stanoven. Navíc i tyto limity se musejí vejít do těch daných nařízením vlády.
      2. biologické důvody – jakmile budete mít špinavou vodu a dost vzduchu, vždycky se v ní nějaké bakterie začnou množit. Fígl je v tom, že aby byl odtok čistý a ne plný volně rostoucích bakterií (tedy kalný a nesplňující legislativní parametry), musí ty bakterie růst ve shlucích, tzv. vločkách. Přesvědčit bakterie, aby samy od sebe tvořily kompaktní a dobře se usazující vločky, není úplně jednoduché. Vločka má střed tvořený vláknitými bakteriemi, na který se nabalují kulovité bakterie. Nejjednodušší, jak tyto vločky do čistírny dostat, je přivézt je odjinud. Pro zaočkování běžné domovní čistírny pro 5 lidí počítejte s cca 150 l kalu z dobře fungující čistírny. Můžete samozřejmě zkusit si kal vypěstovat sám, pak je ale vhodné kal podpořit v zachycení na čistírně například přídavkem vločkovače do bazénu. Ten působí jako určité „lepidlo“, které bakterie aspoň dočasně pospojuje a udrží ve vločkách. Problém je i v tom, že pokud je kalu málo, bakterie mají tendenci růst spíš osamoceně než ve shlucích (přetížení kalu a rozpad vloček).
      Co se týče odtoku, můžete si zkusit udělat test sklenicí. Pokud odtok ve sklenici je průhledný (vidíte objekty za sklenicí při pohledu skrz), je odtok patrně v pořádku. Pokud při pohledu skrz sklenici s odtokem vidíte jen mlhu, pak je odtok s největší pravděpodobností nevyhovující.
      Servis ani nevolejte, zpravidla nepomůže. Zjistěte si, kde je poblíž aktivační čistírna, sežeňte si pár soudků/kanystrů od něčeho nejedovatého a přivezte kal.

      1. Mockrát děkuji za plnohodnotnou odpověď. Teď už mi to je jasné proč to zatím nefunguje u nás. Ještě se zeptám, když mám přivést kal z městské čistírny, těch 150 L je čistě jen hustý kal nebo směs z aktivace? Děkuji

  40. Dobrý den,
    jdu si pro radu a předem moc děkuji za odpověď. Máme doma nainstalovanou ČOV od ASIA typ AS-MONOcomp 4, v provozu je asi 9 měsíců a trošku bojuju s vynášením kalu, který je vyvádění do jutového pytle. Na webu u různých prodejců se mluví o 2x ročním vynášení (někdy dokonce o 1x ročně), v provozním listu se mluví o vynášení 4-6x ročně, ale v praxi vynáším koš po měsíci, někdy klidně po 14 dnech. Kalová zkouška přitom dopadá dobře, nedávno ČOVka prošla v pořádku revizí, ale revizák mi neuměl poradit. Proto bych se chtěl zeptat, čím může tedy být že čistička odvádí do koše tolik kalu?
    Ještě jednou moc děkuji za odpověď.

    D. Vašíček

    1. Dobrý den,
      záleží na tom, kolik špíny doma vyprodukujete. Teoreticky můžete počítat produkci nějakých 30 g sušiny kalu za den na osobu, což je při běžné sušině v domovních čistírnách zhruba 10 l nezahuštěné aktivační směsi. Reálná produkce je nižší, protože domovní čistírny pracují zpravidla při extrémně vysokém stáří kalu, takže se bakterie dost požírají navzájem. Navíc odkalujete kal zahuštěný. Výrobci domovních čistíren rádi zákazníkům naslibují, jak jsou čistírny bezúdržbové a skoro žádný kal nevzniká, ale pokud čistírna funguje dobře a odtok je čistý a bez kalu, tak je nutné odkalovat poměrně dost. Jsou i tací, co tvrdí, že odkalovat nemusí vůbec, ovšem těm prostě kal odtéká do odtoku 😀

  41. Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat. Máme čističku na našem ubytování.V zimě vypustime z baráku vodu at nezamzne. Barák zazimujeme a na jaře zase vse napustíme a dostaneme do normálního provozu. Musí čistička běžet třeba i na stupeň jen dva.nebo ji můžu úplně vypnout. Jde třeba v dnešní době i šetření energie. Děkuji Marek. Hezky den.

    1. Pokud tam nejste, je nejlepší čistírnu vypnout, vyčistit a napustit čistou vodou (nevím, zda je dost zajištěná proti působení spodní vody). Shora co nejlépe zaizolovat proti mrazu. Na jaře bude nutné ji znovu zaočkovat a rozjet

  42. Dobrý den, prosím o radu.
    4 měsíce máme v provozu ČOV AT6. V druhé komoře se tvoří zapáchající hustá krusta.
    Voda z druhé komory(myslím tu napravo od nátokové komory) nepřetéká do třetí komory. A proto se asi v druhé komoře tvoří hustá krusta, která časem zapáchá. Provzdušňování komor bych měl mít nastaveno správně. Prosím, dokážete poradit?
    Předem děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den,
      pokud by voda vůbec nepřetékala, tak by hladina v první komoře stoupala až by se přelila přes přepážku. Pokud je prostup pod hladinou, tak ano, plovoucí látky zůstávají v nádrži a je nutné je vybírat ručně. Pokud je tato komora také provzdušňovaná, zkuste jí trochu vzduchu přidat, měla by se lépe míchat. Pokud máte sediment vyšší než 500 ml/l, zkuste odkalit, to zpravidla na tvorbu pěny také pomáhá

      1. Dobrý den, chtěl bych poděkovat za vaše internetové stránky. Díky vaším radám jsem zprovoznil ČOV, a konečně funguje tak jak má 🙂
        Děkuji

    2. V počítání komor Vám asi rozumím. — Pokud nepřetéká, resp. něco snad přeteče, když Vám do ČOV přiteče další odpadní voda, ale pod tou „krustou“ (on je – měl by být – to spíše takový našlehaný kal, snad se tomu správně říká vyflotovaný) to nevidíte, tak určitě zkontrolujte, jestli se Vám přepumpovává voda ze 4 (podle Vašeho počátání) komory (je tam ten úzký přepad do provzdušňované sekce) tou mamutkou zpátky na začátek (mamutka vede do takového trojůhelníčku). — Pokud neteče, zkuste to profouknout otevřením ventilu (nicméně nastavení by mělo být spíše takové, že to nemá jet úplně moc).

  43. Dobrý deň, prosím o radu. Máme DČOV Asio Mono comp 4. V RD bývame traja. ČOV máme od května v provozu. V Srpnu sme ju museli celú vyviesť a nahodiť znovu. Vtedy nám to doporučil technik s tým, že nám zrejme zomrela biologie a je lepšie začať znovu.
    Aktuálne je však ten istý problém. Kal v čističke nesedimentuje a „voda, ktorá oddteká z ČOV a mala by byť prečistená je plná kalu. Sedimentačná skúška ukazuje, že sediment padá ku dnu až po cca 2-3 hodinách a ostáva ho max 1/3 nádoby. Zjavne to teda nie je množstvom kalu.
    Premýšľali sme, zda to nie je tukom z varenia ale to sme maximálne eliminovali. Drogériu používame Frosch, Ecover a Jelen. Zdá sa mi ale, že nejaká chémia spôsobuje, že kal je neustále vo vode a trvá, než sa usadí.
    Je to strašne únavné, pretože keď manuálne odkalujem raz za 3 dni cca 20 litrov, tak čistička beží. Do týždna – dvoch, odkedy prestanem je situácia zas rovnaká a kal nesedimentuje.
    Budem veľmi vďačný za nápady, pretože zatiaľ sa ČOV javí iba ako nesmirne drahá jímka…

    1. Dobrý den,
      zdá se, že váš kal není v dobré kondici. I když je kalu méně nebo se hůř usazuje, odtok (voda odsazená nad kalem) musí být průhledný a s jiskrou. Pokud není, většinou je to způsobeno tím, že kal z nějakého důvodu nedrží pohromadě. Například se může stát, že to, čemu říkáte „kal“, jsou ve skutečnosti převážně zbytky toaletního papíru a bakterie z nějakého důvodu rostou volně všude okolo. Například můžete mít příliš nízké pH (činností některých bakterií pH samovolně klesá), může být vysoké zatížení, příliš vzduchu, přítok nějaké toxické látky (dezinfekce), vaše delší nepřítomnost,….
      Jestli je voda nad kalem čirá, zkuste čistírnu razantně odkalit, to znamená zkompostovat cca polovinu objemu. Pokud je supernatant zakalený, je nejrychleší čistírnu znovu zaočkovat. Důležité je ji pravidelně kontrolovat a v okamžiku, kdy sediment přestane růst, nebo se začne snižovat, nebo se začne kalit odtok, je potřeba ihned zasáhnout, než se kal rozpadne úplně. V tu chvíli vám může pomoci vločkovač do bazénu, případně vápno, podle příčiny rozpadu. Pokud je kal úplně špatný, je nejlepší opravdu čistírnu odkalit a zaočkovat znovu.

      1. Ďakujem za odpoveď. Skúsim zistiť ph v ČOV.
        Teraz odkalujem denne 4 kýble a po 4 dňoch síce sedimentačka nie je ideálna (2/3 sú po hodine stále kalné a 1/3 číra, po dvoch hoďkách sú už číre 2/3) ale prečistená voda je číra. Čov “voní” správne – zemitou vôňou, pena je hustá hnedá a pekná. Všetko vyzerá ok ale proste Čov vyžaduje časté manuálne odkalovanie. Zistím ale ph a uvidím, čo sa dá robiť. A veľmi si vážim Vašu pomoc!

    2. Dobrý den máme tu samou čistírnu a ten samej problem a zdaleka nejsme jediní. Myslim,ze chyba je nekde u vyrobce. Kal tam roste neskutecne rychle,museli ksme zvysit odkalovani z puvodnich 8 sekund na 29. Pouzivam flokuland,jinak je kal strasne ridkej, jakoby se ho nechtela voda pustit.. na internetu je spousta lidi se stejnou zkusenosti s monocompem..

      1. Ďakujem za komentár. Mne v Asio povedali, že sa s podobným problémom ešte nestretli, keď som tam písal a volal. O to dôležitejšie je pre mňa čítať, že nie som jediný. A pomohlo zvýšiť čas odkalenia a pridanie floku?
        Ešte raz moc dík, že ste napísal Tomáši!

        1. No diky odkalovani se hodnota drzi na 40% a diky flokulantu je kal hustej,lepe.se s nim pracuje, jen se musi kazde cca 4 dny vybrat patel na kal, vybiram to zednickou fankou. Jo,me pre rokem rikali to same 😄. A pak na internetu narazite na dalsi a dalsi lidi, kteri to resi. Rozhodne ta čov nefunguje tak,jak je popisovano. Voda z ni vychazi cista, pokud udrzite mnozstvi kalu, delali jsme 4 rozbory a vsechny ok, jen se kolem ni musi skakat. Doporucuju si treba na fb vyhledat skupiny s majiteli čov, tam se dozvite vic.

      2. To není problém jen tohoto jednoho výrobce, podobné problémy má celá řada čistíren napříč výrobci. Zásadní je si uvědomit, že domovní čistírna není jen stroj, ale mnohem spíš živý organismus, který potřebuje pro správnou činnost optimální podmínky. A ano, odkalování, a to pokud možno průběžné. A ano, občas je potřeba si pomoct „chemií“, zejména jako první pomoc při zhoršení stavu. Ale v běžném provozu, pokud tedy nemáte limitovaný fosfor, byste měl být schopný udržet kal dlouhodobě bez přídavku flokulantu/koagulantu.

  44. Dobrý deň.
    Používam ČOV s trativodom.
    Ako trativod používam vsakovacú klietku (120cmx60cmx42cm = 300 litrov) obalenú geotextíliou.
    Pred pár dňami mi prestala odtekať voda do trativodu. Skúšal som aj do rúry cez ktorú odteká voda do trativodu prepláchnuť prúdom vody, ale nepomohlo.
    ČOV používame skoro 1,5 roka a doteraz voda dostatočne vsakovala.
    Premýšľam odkopať trativod. Predpokladám, či sa nemohol trativod zaniesť kalom alebo či sa kal nenalepil na geotextíliu a takto ju upchať.
    Máte, prosím, niekto s takýmto prípadom skúsenosť? Prípadne nejakú radu?
    Ďakujem

    1. Dobrý den,
      pokud nemohla voda zamrznout, pak je nejpravděpodobnější opravdu ucpání geotextilie. Její použití (případně použití jiného filtru před vsakem) je více než žádoucí, ale provedení filtru musí být takové, aby šel čistit a/nebo vyměnit. Tedy filtr by měl být PŘED vsakem, klidně z geotextilie, ale uvnitř a tak, aby šel vyndat a vyměnit (například ušít z geotextilie pytel a vložit ho dovnitř klece). Bohužel v případě ucpání geotextilie moc jiných možností než klec vykopat a geotextilii vyměnit nemáte. Po opravě doporučuji dvě věci:
      1. vnější geotextilii nahradit nějakou řidší tkaninou, která propustí vodu ven, ale ne okolní materiál dovnitř. Vsakovací klec by měla být obsypaná spíš hrubozrnným materiálem, takže pokud klec musí být oddělená od okolí zábranou kvůli vniku částic dovnitř, pak by mělo stačit něco hrubšího (velikost otvorů například jako u perlinky).
      2. Mezi čistírnu a klec umístěte filtraci. Buď se dělají filtry na principu „filtrace přes molitan“, nebo si doma vyrobte rukáv z geotextilie, ale musí být vyměnitelný. Jakmile se vsak jednou ucpe, není jiná cesta, než ho znovu vykopat.

  45. Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně znečištěné poslední komory. Bakterie objednavame ze stránky baktoma, dáváme každých 14 dní 2 odměrky podle instrukcí na obalu. Čov pracuje jak má, nezapáchá vše se rozloží ale stejně je poslední komora znečištěna. Tak bych rada věděla co s tím, předem děkuji 🙂

  46. Dobrý den,
    máme novostavbu s čov. ČOV je uvedena do provozu koncem 12/22. Dům obydlen koncem 1/23 mezitím do ČOV nikdo nelezl a nechávalo se původní nastavení. Až zhruba někdy v půlce února jsem do ČOV nahlédl a použil první startovací dávku dodáného enzymu, po týdnu druhou část. Ventily trochu poupravil, ale nevšiml jsem si, že se nevrací kal do první komory k nátokovému koši. ČOV nikdy nesmrděla, ale odtok je stále znečištěn. Poté jsem studoval různé videa atd. až jsem si všiml, že budou ventily nastaveny špatně. Došlo k nápravě, ale výsledek žádný. Teď v březnu jsem tedy ještě zakoupil tekutý koncetrát bakterii, kde se psalo, že slouží k oživení špatně provzdušněné ČOV. Dnes je tomu asi týden od druhé dávky a nezměnilo se bohužel vůbec nic. Přikládám video jak to vypadá + nastavení.
    Dům obydlen 2dospělými lidmi + sem tam si odskočí dělník. Ještě dodám, že až do března jelo čerpadlo nonstop, poté jsem zkoušel experimentovat, ale bez úspěchu.
    Video: https://youtube.com/shorts/Garh7uy91o4

    Předem děkuji za rady

    1. Dobrý den,
      váš problém je, že odpadní vodu nemá co čistit. Pokud na začátku nedojde k zaočkování čistírny aspoň 150 litry pěkného funkčního kalu, je snaha o jeho vypěstování z ničeho dost sázka do loterie. Přídavek enzymů nebo komerčně dostupných bakterií je jako plivnutí do moře. Přivezte si (nebo si nechejte přivézt) kal, pak teprve může čistírna začít fungovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *