Spuštění aktivační čistírny

Nejprve ze všeho upozornění – pokud máte novou čistírnu v záruce, je dobré se řídit doporučeními výrobce nebo dodavatele.

vše zkontrolujte

Aktivační čistírna potřebuje disponovat funkční technologií, zejména dodávkou kyslíku (vzduchu) a aktivační pak i funkční recykl vratného kalu. Klíčové pro biologickou čistírnu jsou mikroorganismy. Bez nich čistírna fungovat nebude. Začněme ale od začátku.

Podle dokumentace výrobce jste si stavebně připravili prostor pro ČOV, možná vám ji osadil výrobce. Ještě před osazením čistírny je dobré pamatovat na to, že bude nutné k ní mít přístup, bude nutné k ní přivést elektrickou energii, nebo stačí i přívod vzduchu z dmychadla umístěného někde jinde. Dobré je i mít možnost jednoduše natáhnout hadici pro oplach čistírny.

napusťte vodu

Pokud je čistírna usazená, je velmi vhodné ji co nejdříve napustit vodou, ideálně čistou a vše vyzkoušet. Pokud ji nenapustíte vodou a budete ji postupně plnit splašky, hrozí, že ji spodní voda nadzvedne nebo zdeformuje.

dodejte mikroorganismy

Pokud je čistírna připojena a seřízena, je pro její správnou funkci potřeba zajistit dostatečné množství aktivovaného kalu, tedy mikroorganismů. Přístupy existují v zásadě dva. Buď to necháte na přírodě a budete si kal vytvářet sami, nebo čistírnu zaočkujete. První variantu nelze příliš doporučit. Je pro ni charakteristická poměrně dlouhá doba (řádově měsíce), kdy není v čistírně dostatek kalu, případně kdy je kal přetížený. To se projevuje pěněním a zápachem. Po vyprání prádla, nebo umytí nádobí hrozí, že pěny bude tolik, že bude z ČOV utíkat.

Druhá varianta spočívá v přivezení kalu z fungující čistírny, například z blízké městské ČOV, nebo od souseda s funkční čistírnou, který bude rád, že odkalil. Po zaočkování kalem stejně bude probíhat určitá fáze adaptace, kdy se bude kvalitativní složení kultury mikroorganismů postupně měnit, nicméně tato fáze se nemusí navenek nijak negativně projevovat. Klíčová otázka bude kolik kalu přivézt. Pro čistírnu pro 4-6 EO je vhodné zaočkovat minimálně 100 l zahuštěného kalu (2 %) z městské čistírny. To je naprosté minimum. Jako vhodnější je naplnit tak 1/3 obejmu aktivace kalem z dobře fungující čistírny, který má sediment 300-600 ml/l. Tím by mělo být dosaženo stavu, kdy po zaočkování bude objem kalu cca 100-150 ml/l, což lze považovat za spodní hranici, kdy by se měl kal již tzv. „chytnout“. Ideální řešení je zvést celou čistírnu kalem z rozmíchané aktivace a dosáhnout rovnou sedimentu cca 300 ml/l. Takto by měla čistírna dobře pracovat prakticky okamžitě (ale zase je potřeba počítat s několika týdenní adaptační fází), ale zase se přiblíží čas, kdy bude nutné řešit odkalení čistírny.

Co tedy doporučit jako nejlepší – dovézt zahuštěný kal z jiné fungující aktivační čistírny, dokud sediment kalu v čistírně nebude minimálně 100 ml/l (lépe 150), po půlhodině sedimentace.


Poznámka pod čarou: existují výrobci i prodejci různých práškových bakterií, nebo enzymů, nebo různých směsí. Jejich vliv je různý, často na hranici mezi prokazatelným účinkem a nejistotou jeho měření. Některé přípravky mohou být účinné například na tuky. Pro zaočkování čistírny tyto preparáty důrazně nedoporučujeme. Kultura aktivovaného kalu je mnohem komplexnější a potřebné množství mikroorganismů do začátku je poměrně velké, jinak dojde k jejich přetížení. Nehledě na finanční stránku. Ale pokud chcete udělat „něco navíc“, preparátu věříte a rádi si za dobrý pocit připlatíte, s velkou pravděpodobností aplikací přípravku nic nezkazíte.


nakrmte je

Pokud čistírna má funkční technologii, dostatek kyslíku i mikroorganismů, je potřeba ji také krmit. Toto je velice důležité – pokud jste čistírnu perfektně připravili k chodu, ale nemá přísun odpadní vody, kal po čase zase odumře. Nouzově je toto možné řešit nějakým náhradním organickým substrátem, například cukrem, moukou, ale i třeba pečivem. Vhodné jsou organické materiály, které obsahují i nutrienty, jako je dusík a fosfor, aby jejich deficit neovlivňoval mikroorganismy. Naopak velmi nevhodné jsou substráty s tuky, které se stejně špatně rozpouštějí, a navíc způsobují různé provozní problémy.