Slovníček

aneb co je co v čištění odpadních vod

Aktivace

též aktivační nádrž, část aktivační čistírny, pracující s aktivovaným kalem. Zde probíhá hlavní část čištění.

Aktivační čistírna

čistírna využívající aktivovaný kal.

Aktivovaný kal

suspenze mikroorganismů, obvykle ve formě vloček. Velká část je tvořena bakteriemi, které zodpovídají za čištění vody – oxidace organických látek na oxid uhličitý a vodu, oxidace, čpavku na dusičnany, redukce dusičnanů na plynný dusík, trochu i akumulace fosforu. Dále jsou v aktivovaném kalu i vyšší organismy, typicky nálevníci, ale také vířníci, hlísti a podobné, které redukují množství kalu.

Alkalita – KNK4,5

udává, kolik je možné přidat kyseliny, než dojde k poklesu pH na hodnotu 4,5. Může se jednat o klíčový parametr, pokud má čistírna například problémy s nitrifikací.

Amoniakální dusík

forma dusíku s oxidačním číslem dusíku -III. Jedná se o směs – volný amoniak NH3 nebo amonný kationt NH4+ jsou v různém poměru především podle pH vody.  Koncentrace amoniakálního dusíku může být limitována na odtoku z ČOV. Amoniak vzniká rozkladem močoviny, který může probíhat již v kanalizaci. Amoniak je toxický pro ryby a má charakteristický zápach. Odstraňuje se nitrifikací.

Biodisk, biodisková čistírna

biologický reaktor využívající kulturu mikroorganismů, která je přichycená k povrchu válce. Ten se periodicky otáčením válce namáčí do vody a vysouvá z vody,  větší částí je vystaven vzduchu. Při ponoření do vody do biofilmu difunduje znečištění, při vynoření na vzduch zase kyslík, který bakterie potřebují k odstranění znečištění.

Biofilm

relativně tenká (cca 1-2 mm) vrstva biomasy přichycená k podkladu. Tato biomasa se skládá z podobných mikroorganismů jako aktivovaný kal a plní stejnou funkci. Hlavní složkou jsou bakterie, přítomny jsou i vyšší organismy

Biofiltr

biofilmový rekator. Typicky se jedná o válcovou nádrž naplněnou náplní s velkým povrchem. Biofiltr využívá komínového efektu, který zajišťuje proudění vzduchu mezi náplní. Náplň je shora skrápěna odpadní vodou. Ta stéká v tenké vrstvě po povrchu náplně, která je porostlá biofilmem. Průtokem přes náplň je z vody biofilmem odstraňováno znečištění.

BSK5

biochemická spotřeba kyslíku. Vyjadřuje, kolik kyslíku je nutné do vody dodat, aby mikroorganismy ve vodě obsažené rozložily organické znečištění na oxid uhličitý.  Index 5 značí, že test trvá 5 dnů. Vyjadřuje se v kyslíkových ekvivalentech, jako mg kyslíku na litr vody.

Denitrifikace

proces redukce dusičnanů na plynný dusík. Pro denitrifikaci je potřeba, aby ve vodě byly přítomny dusičnany, denitrifikační bakterie (to je až 80 % všech bakterií aktivovaného kalu) a organické látky. Naopak přítomnost kyslíku je nežádoucí.

Dosazovák, dosazovací nádrž

nádrž, či vestavba, ve které dochází k sedimentaci (usazování) aktivovaného kalu. Touto sedimentací je kal separován od vyčištěné vody. Voda přetéká přes hranu, nebo je odváděna pomocí perforovaného potrubí. Kal sedimentuje ve spodní části a je čerpán zpět do aktivační nádrže.

Ekvivalentní obyvatel

jednotka používaná pro kvantifikaci znečištění. Jeden „EO“ odpovídá 60 g BSK5/den.  Máte-li čistírnu pro 6 EO, měla by si poradit s 360 g BSK5 za den.

Fosfor

biogenní prvek, způsobuje eutrofizaci vod. Z odpadních vod je odstraňován v přebytečném kalu, lepší efektivity je ale dosahováno jeho srážením železitými, železnatými, nebo hlinitými solemi.

CHSKCr

chemická spotřeba kyslíku stanovená dichromanovou metodou– nespecifické stanovení organických látek ve vodě, které je možno oxidovat pomocí dichromanu (existuje ještě metoda s manganistanem, ta se ale používá pro pitné vody). Vyjadřuje, kolik „kyslíku“ ( ve skutečnosti jde o přesun elektronů z uhlíku organické látky na atom chromu) je nutné do vody dodat, aby se organické látky ve vodě obsažené přeměnily na oxid uhličitý. Udává, kolik je ve vodě přítomno organických látek. Vyjadřuje se v kyslíkových ekvivalentech jako mg kyslíku na litr vody.

Mamutka

pneumatické čerpadlo. Velmi jednoduché čerpadlo, kdy je spodní části ponořené trubky přiváděn vzduch. V důsledku proudění bublin nahoru a nižší hustoty směsi voda-vzduch oproti vodě je tato směs dopravována vzhůru. Obvykle je potřeba pro vyčerpání 1 litru vody dodat 1 litr vzduchu. Záleží ale na dopravní výšce, rozměrech mamutky, délce ponořené části atd.

Membránová čistírna, MBR – membrane biological reactor

Je modifikací aktivační čistírny, kdy je místo separace v dosazovací nádrži či vestavbě využito membrán. Vyčištěná voda je přes tyto membrány odčerpávána. Tyto čistírny se vyznačují špičkovou kvalitou odtoku, nižšími nároky na objem aktivace, vyšší intenzitou biologických pochodů, vyššími nároky na údržbu a vyššími provozními náklady.

Nerozpuštěné látky

látky, které jsou zachyceny při filtraci vody přes filtr s definovanou velikostí pórů . Přítomnost nerozpuštěných látek je charakteristická zákalem nebo „cucky“ ve vodě. Jejich koncentraci v odtoku z čistírny může zvyšovat unikající aktivovaný kal.

Nitrifikace

proces oxidace čpavku(amoniaku) na dusičnany. Klíčový proces při odstraňování dusíkatého znečištění z odpadních vod (v odpadní vodě z domácností se ze sloučenin dusíku vyskytuje právě amoniakální dusík a organicky vázaný dusík, který se rozkládá zas na čpavek). Nitrifikaci provádějí nitrifikační bakterie, které potřebují stáří kalu 14 dnů a více. Při nitrifikaci se spotřebovává alkalita a může klesat pH. Pro nitrifikaci je nezbytná přítomnost nitrifikačních bakterií a kyslíku.

Organotrofní bakterie

bakterie využívající organické látky jako zdroj elektronů. Zpravidla jsou zároveň chemotrofní, tzn. energii získávají chemickou oxidací (organických) látek a heterotrofní, tzn. musí organické látky pro stavbu svých těl přijímat s potravou.

SBR – sequencing batch reaktor

čistírna pracující s aktivovaným kalem, která jednotlivé fáze – vlastní proces čištění, separace kalu a vyčištěné vody a odtok vody, nemá rozdělené na různé technologické prvky či objekty, ale časově. Ve stejné nádrži probíhají všechny fáze procesu – nejprve je napuštěna odpadní vodou, pak probíhá vlastní reakce, v této fázi je nádrž aerována. Pak je aerace vypnuta a probíhá sedimentace. Po ní je odčerpána vyčištěná voda. Část kalu je v nádrži ponechána pro další cyklus, který začíná napouštěním odpadní vody.

„Sediment“, V30

parametr, který udává, jaký objem zaujme aktivovaný kal v odměrné nádobě po 30 minutách sedimentace. Udává se v ml kalu /l. Stanovení se provádí tak, že se nechá kal v aktivační nádrži dobře promíchat (zapne se vzdušnění, pokud je zrovna vypnuté), odebere se 1 l vzorku a nalije do odměrky. Po 30 minutách se odečte, kolik ml zaujímá usazený kal (zbytek nahoře by měla být čistá voda).

Septik

neprovzdušňovaná nádrž, kde dochází k sedimentaci (usazování) nerozpuštěných látek z odpadní vody a k jejich částečné biologické redukci. Biologické pochody, které zde probíhají, jsou obvykle anaerobní – tedy probíhají bez přítomnosti kyslíku. Produkty jsou obvykle metan a oxid uhličitý, případně také sirovodík. Septik má běžně více komor oddělených přepážkami, aby nedocházelo k vyplavování zachycených látek a aby se zajistila rovnoměrnost průtoku vody.

 

Stáří kalu

aktivační čistírny je nutné pravidelně odkalovat a právě z množství odkaleného kalu, uniklého kalu odtokem a zásoby kalu  lze spočítat stáří kalu. Stáří kalu (ve dnech) je rovno množství kalu v čistírně (v kg) vyděleného součtem množství nerozpuštěných látek v odtoku a odtahovaného přebytečného kalu (obojí v kg/d). Stáří kalu lze určit také na základě mikroskopického pozorování. Stáří kalu je klíčový parametr popisující kvalitu aktivovaného kalu. V mladém kalu převažují organotrofní bakterie. Se zvyšujícím se stářím se objevují i pomalu rostoucí bakterie, jako třeba nitrifikační bakterie, a také vyšší osídlení. Nejprve nálevníci, potom vířníci, hlísti a dokonce i vodní roztoči. Kal s příliš nízkým stářím netvoří vločky, příliš starý kal se může rozpadat. Optimální stáří je 10 (14 pokud odstraňujme čpavek) až 30 dnů.

Vláknité bakterie

bakterie, které rostou ve tvaru vláken. Určité malé množství je v aktivovaném kalu žádoucí. Při přemnožení dochází k tvorbě pěn a problémů se separací aktivovaného kalu v dosazovací nádrži.