Nakládání s odpadní vodou

Pokud jste šťastným majitelem nemovitosti s nevyřešeným nakládáním s odpadní vodou, máte v principu několik možností, jak problém řešit. Velmi stručnou charakteristiku najdete přímo zde, každé z řešení pak obsáhle popisuje samostatný oddíl.

napojení na veřejnou kanalizaci zakončenou centrální čistírnou

Pokud v místě existuje veřejná kanalizace s čistírnou, napojit se na ni je většinou nejlevnějším řešením. Navíc odpadnou veškeré starosti s péčí o domovní čistírnu. Je-li v blízkosti kanalizace, vodoprávní úřad vám ani stavbu domovní čistírny nepovolí.

zřízení bezodtoké jímky, žumpy

Stavba žumpy je vhodná pouze pro rekreační objekty, na nichž nevzniká moc odpadních vod. Žumpa musí být dostatečně velká a musí k ní být pohodlný příjezd pro fekální vůz (tzn. pro velké nákladní auto, pokud ji nehodláte vyvážet po barelech).

zřízení septiku s dalším dočištěním (zemní filtr, kořenová čistírna)

Samotný septik již dnes pro čištění odpadních vod nestačí, musí být doplněn dalším čisticím stupněm, zemním filtrem nebo kořenovou čistírnou. Toto řešení se tak stává poněkud náročným na prostor. Velkou výhodou však je, že k provozu není potřeba vůbec žádná elektřina.

zřízení biodiskové čistírny 

Biodisková čistírna je lety osvědčená „klasika“, spojuje zároveň funkci septiku a dalšího dočištění v jedné členěné nádrži. Vyžaduje elektřinu, zabere o něco víc místa než aktivační čistírny.

zřízení aktivační čistírny s dosazovací nádrží

Aktivační čistírna s dosazovací nádrží je investičně jedním z nejlevnějších možných řešení, prostorově je nejúspornější zcela jistě. Proto je dnes nejčastější budovanou variantou. Pro zajištění dobré úrovně čištění je ale nutný pravidelný dohled a znalost procesu.

zřízení aktivační čistírny s membránou

Prostorově je řešení aktivace s membránou srovnatelné s aktivací s dosazovákem, ovšem investiční i provozní náklady jsou vyšší. Cena membránové čistírny bývá oproti „normální“ aktivační s dosazovací nádrží zhruba dvojnásobná, je nutné počítat i s vyšší spotřebou elektřiny na provoz. Na druhou stranu se o čistírnu téměř nemusíte starat a odtok z ní bude vždy špičkový.

alternativní způsoby zacházení s vodami

Jedná se například o kompostovací záchody a další zařízení podobného typu, kdy odpadní voda na záchodě nevzniká, neboť nedojde ke spláchnutí. Je potřeba si ale uvědomit, že odpadní voda vzniká  při jiných činnostech (mytí apod.) a je nutné mít nakládání s ní vyřešené. Je tedy nutné zřídit některé ze zařízení zmíněných výše.